Araç çubuğuna atla

Komşumuz Yunanistan F1’e talip oldu

Yunanistan Formula’yı ülkesinde düzenlemek istiyor. Kemer sıkma tedbirleri alan Yunanistan, talip olduğu Formula 1’in parasını ise Almanya’dan sağlamayı planlıyor. Altı yıl sonra tekrar ABD’de yapılacak olan Formula 1’de bir diğer gelişme de Rusya’da yaşanmıştı. Rusya 2014’ten itibaren Formula 1 takvimine girdi.

2011 sezon açılışı olarak planlanan Bahreyn Grand Prix’i ise ülkedeki politik sorunlar nedeniyle iptal edilmiş, takımlarla anlaşılamaması nedeniyle bu sezonki daha ileri bir tarihe alınmamıştı. Ancak buna rağmen Bahreynli organizatörlerin ,ödenen yaklaşık 25 milyon avro olan yarış ücretini Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone’dan geri istemediği belirtildi. Independent’a konuşan Bernie Ecclestone, şunları söyledi:
“Bu seneki cironun düşük olacağını düşünmüyorum. Yine aynı olacaktır çünkü Bahreyn’den ücreti aldık. Onlara geri vermeyi teklif etmeme rağmen onlar ‘gerek yok’ dediler. Cironun bu nedenle 2010 ile neredeyse aynı olacağını düşünüyorum.”
Bahreyn GP, gelecek sene nisanda yapılacak. Ülkede çatışmaların devam etmesine rağmen Ecclestone, Bahreynlilerle konuştuğunu ve her şeyin yarış zamanına kadar iyi olacağını söylediklerini belirtti.

F1 pisti için 135 milyon dolarlık yatırım gerekiyor
Mayıs ayında Yunanistan, F1 pisti yapılması için 135 milyon dolarlık projeyi gündeme getirmiş ve onay vermişti. Projeyi yürütmek üzere kurulan şirketin başında olan, eski Patras Belediye Başkanı Evangelos Floratos, pistin Patras’ın 20 kilometre güneydoğusundaki Farres kasabası yakınlarında inşa edileceğini açıklamıştı. Yunan hükümetleri bugüne kadar pistin ekonomik açıdan ülkeye getireceği faydayı sorgulamış ve planlara onay vermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir