Araç çubuğuna atla

KKTC Turizm Bakanı: Turizm Master Planı birçok engeli kaldıracak

Turizm Gelişim Planı’nın 21 Eylül Çarşamba günü Cumhuriyet Meclisi alt komitesinde görüşülmeye başlamasıyla ilgili olarak bir açıklama yapan KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Turizm Master Planı’nın yasallaşmasının bu ülkenin önündeki engellerin birçoğunu kaldırmaya yarayacak bir unsur olduğuna inandığını belirtti.

Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhtar Kul-Muhammed’in resmi davetlisi olarak TÜRKSOY Kültür Bakanları Daimi Konseyi 29. Dönem Toplantısı’na katılmak amacıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamasında, “Turizm Master Plan” Yasası’nın yasallaşmasının turizm örgütlerinin ve turizm sektörü çalışanlarının yıllardan beri başlıca talebi olduğunu vurguladı. Üstel, “Turizm Master Plan”ın 1980li yıllardan beri defalarca gündeme geldiğini ancak bir türlü Meclis gündemine taşınamadığını kaydetti.

“Hedef, sektördeki tüm paydaşları kucaklayacak bir master plan”
Turizm sektöründeki tüm paydaşların görüşlerini kucaklayacak bir master plan çıkmasını hedeflediğinin altını çizen Üstel, Turizm Master Plan’ın oybirliği ile yasallaşmasını arzu ettiğine de dikkati çekerek şöyle devam etti.
“Hükümet programımızda deklere ettiğimiz gibi, Turizm Master Planı Yasa Tasarısını gündeme taşımak ve yasallaştırmak için göreve geldiğim günden bu yana, büyük enerji ve çaba harcadım. Bu mesainin meyvelerini almaya başladığımızdan dolayı çok sevinçliyim. Gerek ülkemizin tanınması gerekse ekonomisinin gelişmesi hedefimizde, KKTC turizm sektörünün büyüyüp gelişmesine ihtiyaç vardır.”

“Turizmin kalkınmada öncelikli olduğunu artık herkes biliyor”
Üstel açıklamasında turizmin bir devlet politikası olmasının önünü açacak bir gelişmeye doğru gidiliyor olduğunu da belirterek, bu gelişmenin kendisini hem gururlandırdığını hem de gelecek için umutlandırdığını belirtti. “Artık turizmin ülkemizde kalkınmada en öncelikli sektör olması gerektiğini herkes biliyor” diyen Üstel, bu önemin hükümetin de farkında olduğunu söyleyerek, turizm sektörüne verdikleri destekler ile bu yıl bütün rekorları kırmış olduklarını yineledi. Üstel, turizmde yakalanan yükseliş trendinin sürdürülebilir olmasını ancak ve ancak tüm halkın Turizm Master Plan’a sahip çıkmasıyla sağlanabileceğinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir