Araç çubuğuna atla

KKTC’de bakanlık restoranlara “turizm işletme belgesi” veriyor

KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, Restorancılar Birliği Yasası uyarınca belirlenen kriterlere haiz olan ve müracaat eden Restoranlara “Turizm İşletmesi Belgesi” veriyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Restorancılar Birliği Yasası’nın 5. Maddesi uyarınca hazırlanan Restoranların Belgelendirilmesi, Denetimi ve Niteliklerine ilişkin Tüzük çerçevesinde Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı tarafından verilecek “Turizm İşletmesi Belgesi”, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı ile Restorancılar Birliği (RES-BİR) temsilcilerinden oluşturulan Restoran Sınıflandırma Komisyonu’nun sınıflandırma çalışmaları sonucunda veriliyor.

Puanlamalar Restoran Sınıflandırma Komisyonu’ndan
Restoran Sınıflandırma Komisyonu, Restoranların Belgelendirilmesi, Denetimi ve Niteliklerine ilişkin Tüzük altında belirlenen, restoranın kapasitesi, fiziki özellikleri, kullanılan malzemenin standardı, işletme ve hizmet kalitesi ile personelin nitelikleri ve eğitim düzeyi gibi kriterleri gözönünde bulunduruyor. Bu kriterlerin yer aldığı, puanlama sistemine dayalı olarak, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Turizm Planlama Dairesi tarafından RES-BİR’in görüşleri de alınarak hazırlanan değerlendirme formları, “Turizm İşletmesi Belgesi” almak amacıyla başvuran her bir restoran için Restoran Sınıflandırma Komisyonu tarafından tek tek puanlanıyor.

İlk kez “Turizm İşletmesi Belgesi” almaya hak kazanan restoranlar belli oldu
Restoran Sınıflandırma Komisyonu’nun Mart ayından beri yürüttüğü sınıflandırma çalışmaları çerçevesinde müracaat eden 26 restoran değerlendirildi. Bu restoranlar arasından tüm kriterleri yerine getirerek yeterli puanı alan üç restorana Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı tarafından “Turizm İşletmesi Belgesi” verildi. İlk kez “Turizm İşletme Belgesi” almaya hak kazanan restoranlar ise Eziç Premier Restaurant, Eziç Restaurant (Lefkoşa) ve Eziç Restaurant (Gazimağusa) oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir