Araç çubuğuna atla

Kıbrıs’ta Othello Kalesi’nin onarımı için ihaleye çıkılyorhttps://www.turizmpusulasi.com/kibris%E2%80%99ta-othello-kalesi%E2%80%99nin-onarimi-icin-ihaleye-cikilyor/

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli, Gazimağusa’daki Othello Kalesi’nin acil müdahale gerektiren yerlerinin bakım ve onarımının yapılması amacı ile UNDP PFF (Partnership For The Future)’ün ihaleye çıktığını ve 4 Ekim tarihine kadar proje teklifi kabul etmekte olduğunu açıkladı.


Othello Kalesi

Bakanlık Basın Bürosu’na yaptığı açıklamasında Pilli, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin Othello Kalesi’nde rutin olarak yaptığı temizliğin yanı sıra, yapısal bakım çalışmaları da gerçekleştirdiğinin altını çizerek Kale’nin acil müdahale gerektiren yerlerinin bakım ve onarımının yapılması amacıyla da harekete geçildiğini bildirdi. Düşen kum taşlarının birikmesi nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşılaşan Kale’deki büyük pencere görünümündeki okçu mazgallarının da geçtiğimiz günlerde Eski Eserler ve Müzeler Dairesi tarafından temizlendiğini ifade eden Pilli, zaman içerisinde toprak altında kalan orijinal zeminin de fırçalanarak temizlendiğini ve Kale’nin zeminindeki orijinal taş döşemenin ortaya çıkarıldığını hatırlattı.


Emine Pilli

Pilli, Othello Kalesi’nin, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan ve eş başkanlığını kendisinin yürüttüğü İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin çalışmaları çerçevesinde de, öncelikli korunacak kültürel miras kapsamına alındığını ve Avrupa Birliği’nin Kale’nin bakım ve onarımının yapılması için bütçe ayırdığını belirtti. Pilli, Kale’nin acilen müdahale gerektiren yerlerinin bakım ve onarımının yapılması amacıyla 4 Ekim tarihine kadar kabul edilecek projelerin değerlendirilmesinin ardından, ihaleyi kazanacak projenin hemen uygulanmaya başlayacağını da bildirdi.

Pilli : Eski Eserleri Koruma Fonu yetersiz
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde çok sayıda eski eser ve ören yeri bulunduğunu hatırlatan Pilli, özellikle de Gazimağusa kentinin, eski eser ve ören yerleri açısından ülkenin en zengin bölgesi olduğunun altını çizdi. Emine Pilli, müze giriş ücretleri, ören yerlerinde yapılan organizasyonlardan alınan kira bedelleri, eski eserlerle ilgili davalarda mahkemece karara bağlanan para cezaları ve fona yapılacak her türlü bağış ve yardımlar gibi çeşitli gelirlerin toplanmasıyla oluşturulan Eski Eserleri Koruma Fonu’nun, ülkede bulunan eski eserlerin bakım ve onarımında yetersiz kaldığını ifade etti.


Gazimağusa

“Eski Eserleri Koruma Fonu’na destek olun”
Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin ülkenin tarihi eser zenginliğini koruyup gelecek kuşaklara aktarabilmek amacıyla kaynak yaratmaya çalıştığını bildiren Pilli, müze ve ören yerlerinde Daire’nin izniyle yapılan organizasyonlardan alınan kira bedelleri ile müze giriş ücretlerinin Eski Eserleri Koruma Fonu’nun bel kemiğini oluşturduğuna dikkati çekti. Pilli açıklamasında ülkedeki eski eser ve ören yerlerinde çeşitli sanatsal ve kültürel organizasyon yapan kurum, kuruluş, özel ve tüzel kişilere de seslenerek, cüzzi bir miktar olan kira bedellerinden muaf tutulma talebinde bulunmayarak her yıl kullandıkları eski eser ve ören yerlerinin bakım ve onarımının yapılmasına katkıda bulunmaktan kaçınmamaya çağırdı.

“KKTC’deki müze giriş ücretleri Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça düşük”
Müze giriş ücretlerinin belirlenmesinde ülkelerin ve hatta bölgelerin kendi gereksinim ve şartlarına göre farklı uygulamalarda bulunduklarını bildiren Pilli, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri belirlenirken de KKTC halkını müze ve ören yerlerini ziyaret etmeye özendirme amacının gözönünde bulundurulduğunu vurguladı. Halkın kendi ülkesindeki değerleri tanımasına katkıda bulunmak hedefiyle biletlerde yerli, yabancı gibi ayırımlar yaparak vatandaşlardan daha az bir ücret aldıklarını kaydeden Pilli, Dünya Kültür Mirası açısından zengin ülkelerde dahi müze giriş ücretlerinde yerli yabancı ayırımının yapıldığını belirtti. Pilli, özellikle Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında KKTC’de alınan müze ve ören yerlerine giriş ücretlerin oldukça düşük olduğuna da dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir