Araç çubuğuna atla

Kemer Bölgesi Turizmi Ve Deniz Temizliği İle Çevre Açısından Oldukça Oldukça Önem Tanıyan Derin Deniz Deşarj Hattı Açılışı Gerçekleştirildi

Halil ÖNCÜ-KEMER
GATAB ( Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği) tarafından yaptırılan ve Kemer bölgesi turizmi ve deniz temizliği ve çevre açısından oldukça önem tanıyan Derin Deniz Deşarj Hattı açılışı, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katılımı ile gerçekleştirildi. Beldibi ile Göynük’ün birleştiği derenin hemen kenarında bulunan sahilde gerçekleştirilen tören ile butona basıldı ve derin dejarj hizmete girdi. Milli Savunma Balanı Vecdi Gönül, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve GATAB Başkanı Yusuf Üras, arıtma tesisinden gelen suyu Akdeniz’in derin sularında buluşturacak derin deniz deşarj hattının açılış butonuna birlikte bastılar. Çok sayıda protokol üyeleri ve Kemer’li vatandaşın katıldığı törene Kemer’de hizmet veren yata sahipleri de denizden destek verdi. Kornalar çalan ve balonları havaya uçuran yatçılar denizin temizliği konusunda GATAB’ın hassasiyetini ise yatların üzerilerine astıkları mesajlar ile duyurmaya çalıştılar.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “ Antalya bir turizm cenneti”
Antalya’nın “bir dünya cenneti” olduğunu söyleyen Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Antalya’nın turizm faaliyetlerine diğer ülkelerden daha geç başladığını ancak denizlerinin diğer ülkelere göre daha temiz oluşunun önemine dikkat çekerken, “ Öncelikle GATAB’ı bu konuda kutluyorum. Eğer insanlara bir tatil hizmeti sunmak istiyorsanız, onun bir macera arıyor durumunda olmaması gerekir. Evindeki rahatlığı sağlayacaksınız, konforu sağlayacaksınız, temizliği sağlayacaksınız, ama daha fazlasını da sağlayacaksınız. Bizim de bakanlık olarak katkımız, tahsis ettiğimiz gemiden ibaret ama inşallah daha fazlası da olur. Çünkü dalışlar için önemli bir imkan sağlanmış oldu” diye konuştu.

Vali Altıparmak, “ GATAB’ın sadece altyapı değil, emniyet ve asayişin sağlanmasında da önemli destekleri var”
Konuşmalarında deniz temizliğine önem veren Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, deniz temizliği için derin deşarj hatlarının önemini belirterek, “Bu tür modern tesislerin hayata geçmesi ile turizmin sürdürülebilirliğine önemli katkıları olacak. GATAB’ın sadece altyapı değil, emniyet ve asayişin sağlanmasında da önemli destekleri var. GATAB’ın yurt dışındaki tanıtım çalışmalarında da önemli katkıları var” şeklinde konuştu.
Başkan Üras, “Derin dejarj hatları Kemer’e ve Türk turizmine hayırlı olsun”
GATAB Başkanı Yusuf Üras da yaptığı konuşmasında, bölgede 5 arıtma tesisinin faal olarak çalıştığını ve atık suların yüzde 96’sının arıtıldığını kaydetti. Üras, Turizm Bakanlığı ve diğer bakanlıklar , sivil toplum kuruluşları, belediye başkanları ve vatandaşlarla işbirliği içinde çalıştıklarını, turizmin gelişmesine paralel çalışmalar yaptıklarını belirterek, derin dejarj hatlarının Kemer’e ve Türk turizmine hayırlı olmasını diledi.
Açılış sonrası GATAB Başkanı Yusuf Üras tarafından hazırlanan bir plaket Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’e takdim edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir