Araç çubuğuna atla

Kayseri Talas, Turizmde Atağa Geçti

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kayseri’nin Talas İlçesi turizm kenti olmak için harekete geçti. Ali Dağı’nı Erciyes Dağı’nda yatırımları süren kış sporları turizm merkezi ile entegre hale getirecek olan ilçe, Tarihi Kentler Birliği’nin ‘7 bölge 7 kent’ projesine dahil edilen 111 tarihi yapıyı da koruma altına aldı.

Kayseri’nin Talas ilçesi turizmde atağa geçti. Hava sporlarında dünyanın sayılı merkezleri arasına girmesi amaçlanan Ali Dağı, Erciyes Dağı’nda yatırımları süren kış sporları turizm merkezi ile entegre hale getirilecek. İlçede ayrıca, Tarihi Kentler Birliği’nin ‘7 bölge 7 kent’ projesine dahil edilen 111 tarihi yapı da koruma altına alındı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile 55 tescilli ev ve konağı
restore eden Talas Belediyesi, ilçeyi kültür turizmin ileri taşımak için Kayseri’de faaliyet gösteren 30 turizm acentesi yetkilisi ile bir araya geldi.

Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, nüfusu yaz aylarında 100 bine ulaşan ilçenin kent merkezine yakınlık avantajının yanı sıra tarihsel ve doğal değerlere de sahip olduğunu belirterek, “Talas yanı başındaki Ali Dağı, bünyesinde barındırdığı tarihi ve kültürel değerlerle kendine özgü bir sayfiye şehri. Normalde 30 bin dolayında olan nüfus yaz aylarında 2’ye 3’e katlanıyor. Özellikle son zamanlarda başta Yunanistan olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinden turistler geliyor. Ulusal ve uluslar arası düzeyde düzenlenen yamaç paraşütü etkinlikleri bu hareketliliğin artmasında önemli rol oynuyor” dedi.

Talas’ın Kapadokya’nın uzantısı bir ilçe olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Görünürde peri bacaları yok ama ,yer altı şehirleri, falezleri, Derevenk Vadisi ile Kapadokya’nın uzantısı.Çok sayıda karakteristik özelliği olan yapıya sahip. Çoğu SİT alanında bulunan bu yapılar tek tek elden geçirilerek kültür evine restoran ve kafeye dönüştürülüyor. Örneğin, görkemli bu yapılardan Okutan Konağı restore edilerek hizmet sektörüne sunuldu. Ali Saip Paşa Caddesi aslına uygun bir yapıya kavuşturuluyor.

Gün ışığına çıkarılan Ali Dağı Sarnıçlı Yeraltı Şehri gibi bir çok projeyi hayata geçirdik. Sırada yenileri var. Okutan Konağı’nı Kültür ve Turizm Bakanlığı restore ettirdi. Keza, yine Bakanlık Ali Saip Paşa Caddesi ve çevresindeki mekanlar için 3 Milyon TL ödenek ayırdı. Projenin tamamlanmasıyla hayalimizdeki tarihi Osmanlı Sokağı ile Talas’ın vazgeçilmez tarihi dokusunu burada sergileme fırsatı bulacağız. Nitekim bu yapılar bundan böyle işlevini kültür evi, kafe,restoran ve butik otel olarak yerine getirecek. Böylelikle Talas’ın sosyal yaşantısına renk ve canlılık katılmış olacak” açıklamasını yaptı.

55 tescilli ev ve konak restore ediliyor

Ali Saip Paşa Projesi’ne önem verdiklerini kaydeden Yıldırım, “Belediye olarak yeraltı şehri, Ali Saip Paşa Projesi ve bazı konakların restorasyonu için 1 milyon TL ayırdık. 2 etaptan oluşan Ali Saip Paşa Sokak Sağlıklaştırma Projesi yaklaşık 2,5 yıldır sürdürdüğümüz bir çalışma. Projenin ilk etabında Gölbaşı Meydanı ve sokağın bir kısmının restorasyonu yapılmıştı. Yaklaşık 6 ay gibi bir süredir çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz projede toplam 55 adet tescilli ev ve konağın restorasyon çalışmalarını yapıyoruz. Bu sürede tarihi evlerin duvarları, damları, bahçe duvarları, pencere ve kapıları gibi bir çok yerde restorasyon çalışmaları yapılıyor. Sokağın silueti artık yavaş yavaş ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

Avrupa Yelkenkanat Şampiyonası test kupasının ev sahipliği yaptık

Ali Dağı’nın sağladığı avantajlarla ,hava sporlarında dünyanın sayılı merkezleri arasında yer almayı hedeflediklerini belirten Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, “Son yıllarda yapılan yamaç paraşütü , model uçak yarışmaları ve uluslararası yelken kanat şampiyonaları ile Talas sesini hava sporları alanında da duyurma başarısı gösterdi.Bu yıl Türkiye’nin ilk model uçak pistini hizmete açtık.Bu pist sayesinde Türkiye’de ilk Fun Fly Model Uçak Şampiyonası’nı gerçekleştirdik.Gelecek yıl ev sahipliğini yapacağımız 2012 Avrupa Yelkenkanat Şampiyonası’nın Test Kupası’nı gerçekleştirdik. Yelkenkanat Test Kupa’sında 150 km mesafe ile Türkiye mesafe rekoru İspanyol ve Slovenyalı pilotlar tarafından kırıldı.

Geleneksel hale getirilen Yamaç paraşütü Ali Dağı Kupası’nın ikincisini bu ay içinde gerçekleştirdik.Bu alanda birinci olan kişi aynı zamanda Türkiye birincisi olduğundan, gelecek yıl Fransa’da yapılacak olan Avrupa Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nda da ülkemizi temsil edecek. Tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili çalışmalarımızla ve hava sporlarındaki önemli organizasyonlar birleşince bütünüyle Talas turizm kenti haline dönüşecek” diye konuştu. Kayseri’de faaliyet gösteren 30 turizm acentesi yetkilisi ile bir araya geldiklerini kaydeden Yıldırım, “Onlara tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimizi tam anlamıyla tanıtarak gezi rehberlerinde artık Talas ilçesinin de bulunması gerektiğini anlattık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir