Araç çubuğuna atla

Kayak Merkezlerinde Yarı Yıl Yoğunluğu

Yurt genelindeki kayak tesislerinde, yarı yıl tatili nedeniyle doluluk oranı yüzde 100’e yaklaştı.
Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Palandöken’de daha çok yerli turist yoğunluğu yaşanıyor. Doluluk oranlarının Palan Otel’de yüzde 100, Dedeman Resord ve Ski Lodge’de yüzde 90, Xanadu Snow White Oteli’nde yüzde 80 ve Polat Renaissance Otel’de yüzde 65 olduğu kaydedildi.
Kar kalınlığının 66 santimetre olarak ölçüldüğü Palandöken’de, elverişsiz hava şartları dolayısıyla 1-5 No’lu pistler hariç kayak yapılabiliyor.

BAYRAKTEPE

Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi’nde ikinci etap pistlerde kar kalınlığı 1 metre 65 santimetre olarak ölçüldü.
Çamkar Oteli Genel Müdürü Kamuran Eroğlu, aralıklarla yağan kar yağışından sonra pistlerin tamamının kar ezme makinesiyle bastırılarak kayak için ideal duruma getirildiğini söyledi.
Eroğlu, ”Şu anda yarı yıl tatili itibariyle yüzde 100 doluluk oranı yaşıyoruz. Kardan yana bir sıkıntımız yok. Pistlerde harika kar var” dedi.
Doluluk oranlarının Ce-Mar Toprak Otel ve Çamkar Otel’de yüzde 100, Kar Otel’de yüzde 90 ve Alpina Konakları’nda yüzde 80 olduğu kaydedildi.

SAKLIKENT

Antalya’daki Saklıkent Kayak Merkezi, yoğun kar yağışının ardından kayakseverleri bekliyor. Saklıkent’te kar kalınlığı oteller bölgesinde 1,5 metreye, pistlerde ise 3 metre civarında.
Saklıkent Kayak Merkezi İşletme Müdürü İsa Alemdar, tesisin doluluk oranının hafta içi yüzde 50’ler seviyesinde olduğunu, bu oranın hafta sonu yerli ziyaretçilerle birlikte yüzde 100’e ulaştığını bildirdi.

DAVRAZ

Isparta’da kent merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Davraz Kayak Merkezi de yoğun günler yaşıyor.
Davras Sirene Otel Satış Pazarlama Müdürü Emre Koçum, Davraz’da birinci telesiyejin olduğu bölgede kar kalınlığının 1 metre 80 santimetre, ikinci telesiyejin olduğu bölgelerde ise 2 metre belirlendiğini söyledi.
Tüm pistlerde kayak yapılabildiğini belirten Koçum, konaklama tesisinde doluluk oranının yüzde 85’ler seviyesinde olduğunu bildirdi.

ERCİYES

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Erciyes tesisleri yetkilileri, kayak merkezinde kar kalınlığının 80 santimetre olarak ölçüldüğünü, zemin ve hava koşullarının kayak yapmaya uygun olduğunu bildirdi.
Telesiyej ve teleski tesislerinin de sorunsuz hizmet verdiğini belirten yetkililer, kayakseverlerin özellikle hafta sonları Erciyes’e yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.
Öte yandan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından öğrencilerin yarıyıl tatillerini spor yaparak değerlendirmeleri amacıyla düzenlenen kayak kursunun ilk dönemi 23 Ocak Pazartesi günü başladı. İkinci dönemi ise 30 Ocak-3 Şubat tarihlerinde yapılacak.

ULUDAĞ

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden aldığı bilgiye göre, gece etkili olan yoğun kar yağışının ardından ”oteller bölgesi”ndeki kar kalınlığı, 2 metre 20 santimetreyi buldu.
Sıcaklığın hem gece hem de gündüz eksi 2 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da, cumartesi gününe kadar aralıklarla kar yağışının beklendiği bildirildi.

ATABARI

Atabarı Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 1 metre 50 santimetre olarak ölçüldü.
Mersivan Dağı’ndaki Atabarı kayak merkezi yetkilileri, kayak merkezinde pistin kayak yapmaya elverişli olduğunu söyledi.

HAZARBABA

Elazığ’daki Hazarbaba Kayak Merkezi’nde etkili rüzgar nedeniyle yüksek kesimlerdeki karın çukur bölgelere dolduğu, bu nedenle kar kalınlığının 1 metre 60 santimetreden 1 metre 20 santimetreye düştüğü belirtildi.
Hazarbaba Dağı’nda bulunan tesiste, pistin kayak yapmaya son derece elverişli olduğu kaydedildi.
Konaklama imkanı olmayan merkezden faydalanacaklar için Sivrice Öğretmenevi bu yönde hizmet veriyor.

KARTEPE

İzmit’in güneyindeki Samanlı dağlarının zirvesi olan 1500 rakımlı Kartepe Kayak Merkezi’nde, kar kalınlığının 1,5 metreye ulaştığı, kayak merkezinde 17 pistin de açık olduğu belirtildi.
The Green Park Kartepe Resort Otel’de doluluk oranının yüzde 75 olduğu, hafta sonu yüzde 100’e ulaşmasının beklendiği, yolun da açık olduğu kaydedildi.

KARTALKAYA

Kartalkaya’da kar kalınlığı 2 metre 20 santimetre olarak ölçüldü. Kartalkaya’da bu sabah başlayan ve aralıklarla devam eden yağış, otel işletmecilerinin yüzünü güldürüyor.
Kayak merkezindeki oteller hafta içi yüzde 80 ile 95’lik doluluk oranıyla hizmet verirken, hafta sonu doluluk oranı yüzde 100’e ulaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir