Araç çubuğuna atla

Kasımpaşa Mevlevihanesi yıl sonuna kadar tamamlanacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılında ihya çalışmaları başlatılan 400 yıllık Kasımpaşa Mevlevihanesi’nde çalışmalar sürüyor.

Kasımpaşa semtinde bulanan ve 1979 yılında çıkan yangında tamamen harap olan mevlevihane, çalışmaların tamamlanmasıyla yeniden hizmete açılarak sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kasımpaşa Mevlevihanesi’nin kültür, medeniyet ve insanlığa hizmette bulunmuş, Beyoğlu’nun önemli merkezlerinden olduğunu söyledi.

Kasımpaşa Mevlevihanesi’nde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldız, “Beyoğlu Belediyesi olarak yapılan restorasyon çalışmalarını yakından takip ediyoruz ve bitmesini büyük bir heyecanla bekliyoruz. Kasımpaşa Mevlevihanesi tamamlandığında hem gençlerin kültür sanat faaliyetlerini takip edebileceği önemli bir merkez olarak hizmet edecek hem de bölgeye otoparkıyla hizmet etmiş olacak.” diye konuştu.

Yıldız, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çalışmalarda yavaşlama olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

– “Beyoğlu’nun kültür kodlarını harekete geçiriyoruz”

Beyoğlu’na kültür, sanat, medeniyet alanında hizmetin bu tarz eserlerle olduğunu vurgulayan Yıldız, “Kasımpaşa Mevlevihanesi de Beyoğlu’na kültürün nasıl bir eserle geldiğinin bir nişanesidir. Beyoğlu’nun kültür kodlarını adım adım harekete geçiriyoruz. Beyoğlu’nun bir kültür sanat, medeniyet şehri olduğunu, yeni trendle birlikte bir turizm beldesi olduğunu, etrafındaki üniversitelerle bir eğitim şehri olduğunu her geçen gün biraz daha hissediyoruz.” ifadelerini kullandı.

(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir