Araç çubuğuna atla

İzmir Büyükşehir İle Esnaf Arasındaki Sorun Çözülemiyor

Turizm sezonun ilk günlerinde Çeşme’de yaşanan zabıta-esnaf gerginliği dün de Güzelbahçe’ye sıçradı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 300 zabıta ekibi ile Güzelbahçe’deki 5 işletmeye yönelik yaptığı masa sandalye operasyonunda zor kullanıp, esnafa saldırdığı iddia edildi. Sahildeki masa ve sandalye işgalleri ile ilgili bugüne kadar herhangi bir uyarı ya da tebligat yapılmadığı öne süren esnaf, tepkisini “Bu iskelede bulunan masa sandalye İzmir Büyükşehir tarafından gasp edilmiştir” diyerek gösterdi. İzmir Güzelbahçe Karadenizliler ve Karadenizli Esnaflar Derneği Başkanı Uğur Semih Akdemir, “Zabıta ekiplerinin hiçbir karşı koyma yokken, apar topar bu 5 yere özel operasyon yapması, esnafa terörist muamelesi yapması doğru değil” dedi.

Olay önceki gün Mithatpaşa Caddesi numara 391 karşısındaki sahilde saat 10.00 sıralarında meydana geldi. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri Güzelbahçe sahilindeki işletmelerin kayalık alan üzerine plastik ve ahşaptan platform kurarak üzerine sandalye ve masa koyduğunu tespit etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı üniformalı ve sivil kıyafetli 300’e yakın zabıta, deniz kenarında bulunan 5 kafeye yönelik operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda bazı zabıtaların, kendilerinden bilgi almak isteyen esnafa sözlü hakarette bulunarak, terslediği hatta işletmeciyi olay yerinden uzaklaştırmak için darp ettiği öne sürüldü. Esnaf, daha önceden kendilerine bir tebligat ya da operasyon sırasında el konulan masa ve sandalyelerine karşılık bir tutanak yapılmadığını belirtti.

Uzun yıllar Ruhsatlar Müdürlüğü’nde görev yapan İzmir Güzelbahçe Karadenizliler ve Karadenizli Esnaflar Derneği Başkanı Uğur Semih Akdemir de operasyon sırasında esnafa yapılan muameleyi doğru bulmadıklarını belirtti. Söz konusu alanın kimin sorumluluğunda olduğu konusunda esnafın kendisine bir muhatap bulamadığını söyleyen Akdemir, “Bu alanın Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında olup olmadığı bile net değil. Anladığımız kadarıyla birilerinin talimatı ile gözdağı verilmek için böyle bir operasyon gerçekleştiriliyor. Ne bir tebligat, ne de bir tutanak bile yapılmadan esnaf darp ediliyor, malı zorla gasp ediliyor. Buradaki esas sıkıntı 300 kişinin gelip buradaki mekan sahiplerine esnafa hiç soru sormadan, ‘asarız keseriz dağılın buradan’ deyip, masalarını sandalyelerini tutanaksız almaları ve kamyona yüklerken de ‘Ağabey bu benim sandalyem’ demelerine izin vermeden hepsini karga tulumba atmaları. Buradaki insanlar terörist değil, esnaf. Platform yasal değilse, tebligatı yap kaldır. Burada muhatap kimse kanuni prosedür neyse uygulansın. Ben usule tepkiliyim. Beni ilgilendiren nokta 300 kişiyle gelip esnafın darp edilmesi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir