Araç çubuğuna atla

İşte TUI ve Thomas Cook’un Şubat Ayı Almanya Performansı

Avrupa’nın iki büyük tur operatörü Thomas Cook ve TUI Travel, şubat ayında ait Almanya performanslarını açıkladı. Her iki tur operatörünün de yolcu sayısında düşüş gelirlerinde artış var.

TUI Travel ve Thomas Cook, Alman pazarındaki şubat ayı performanslarını açıkladılar. Açıklamalarda dikkat çeken nokta ise, her iki tur operatörünün de yolcu sayısında azalma, fiyatlarında ise artış yaşanması oldu.

Thomas Cook, Almanya’daki kış satışlarında yüzde 3’lük bir düşüş olmasına karşın, fiyatlardaki yüzde 3’lük artış nedeniyle gelirlerinin sabit kaldığını belirtti. Şirketin yaz dönemi satışlarının sabit seyrettiği ancak fiyatlarda yüzde 1’lik bir artış olduğu kaydedildi. Şirket bünyesindeki Condor’un kış dönemi kapasitesini yüzde 18 oranında artırdığı ve Thomas Cook’un genel kış rezervasyonlarında yüzde 20 artış sağlanmakla beraber, yaz rezervasyonlarında yüzde 2, ve fiyatlarda da yüzde 5’lik artış sağlandığının altı çizildi.

Açıklamada, küresel ölçekte işlerin yolunda gittiği ancak Avrupa’nın pek çok bölgesinde sorunlar bulunduğu belirtiliyor. Şirketin başlattığı yeni reklam kampanyasının rezervasyonlara olumlu yansımalarının olduğu belirtildi.

TUI Travel da Almanya pazarı şubat ayı performansını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre TUI Almanya’da kış rezervasyonlarında yüzde 2 düşüş, gelirde yüzde 2 artış kaydetti. Şubat ayı sonu itibarıyla Almanya’da kış sezonu ürünlerinin yüzde 89’unu satmış bulunuyor. Operatörün ortalama gelirleri yüzde 4 artarken, ülkedeki yaz sezonu rezervasyonlarında artış ya da düşüş kaydedilmedi. Yaz sezonu gelirleri ise yüzde 1 arttı. Yaz sezonu kapasitesinin ise yüzde 50’si satılmış durumda. TUI geçen yıla göre ülkede talep artışı aşandığını ancak Yunanistan ve Kuzey Afrika pazarlarının sıkıntılı süreçlerinin devam ettiğini de duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir