Araç çubuğuna atla

İstanbul’un Rakamsal Önemi

Ülkemizin en büyük turizm merkezlerinden biri olan ve yılın her mevsimi bir çok turiste ev sahipliği yapan İstanbul’da kaç tane otel olduğunu ve bu otellerin kalitesini hiç merak ettiniz mi?

Turizm, ticaret ve sanayi merkezlerinden biri olan İstanbul’un sahip olduğu rakamları duyunca ve daha önce hiç duymadığınız bilgileri okuyunca şaşıracaksınız. Yılın her mevsimi bir çok ülkeden turiste ev sahipliği yapan İstanbul’da 36 adet 5 yıldızlı otel bulunmaktadır. 106.262 adet yatak kapasitesine sahip olan İstanbul’da yapımı devam eden konaklama yerleri ile birlikte toplam yatak kapasitesi 135 bin civarında olacak. Turizmin kalbi olarak bilinen İstanbul ayrıca ticaretin de merkezi olarak da kabul görmektedir. Ülke ekonomisinin yaklaşık olarak %22’si İstanbul tarafından sağlanmaktadır.

Yabancı yatırımcının %76’sının İstanbul’u tercih etmesi hem vergi gelirlerinin hem de dış ticaretin İstanbul’da yüksek olmasını sağlamaktadır. Ülkemizin vergi gelirinin %45’i ve dış ticaretin yarısından fazlası İstanbul tarafından sağlanmaktadır.
Coğrafi konumu itibariyle stratejik öneme sahip İstanbul ayrıca ülke ekonomisine yaptığı katkılarla da ülkenin en önemli şehri konumundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir