Araç çubuğuna atla

İstanbul’dan 2012’ye Hızlı Giriş: İlk Ayda Ziyaretçi Sayısı Yüzde 19 Arttı

2012’nin ilk ayında İstanbul’a gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,4 artarak 451 bine yükseldi.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ocak ayına ait ziyaretçi verilerini açıkladı. Geçen yılın ocak ayında 378 bin kişinin ziyaret ettiği İstanbul’u bu yıl 451 bin kişi ziyaret etti. Bu da yüzde 19,4’lük bir artışa işaret ediyor.

2012 yılı ilk ayında İstanbul’a gelen yabancıların toplamdaki yüzdelerine bakıldığında ise Almanların yüzde 9 ile birinci sırada olduğu görülüyor. Almanya’yı yüzde 7,5 ile Ruslar, yüzde 4,9 ile İranlılar, yüzde 4,2 ile İngilizler, yüzde 4 ile İtalyanlar ve yine yüzde 4 ile Amerikalılar takip etti.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İstanbul’un ocak ayı verilerine dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çok zor geçeceğini tahmin ettiğimiz 2012 yılının ilk ayına yüzde 20’lik bir artışla başlamış olmamız şehrimiz adına ciddi bir motivasyon olmuştur. Avrupa’da ve bölgemiz ülkelerindeki mali kriz, hava koşulları ve siyasi krizlere rağmen İstanbul’un yeni yıla pozitif bir başlangıç yapması yılın iyi geçeceğine dair umutlarımızı ve çalışma azmimizi artırmıştır. Bununla beraber çevresel koşulların sektörü olumsuz etkilemesine yönelik tedbirlerimizi almamız ve her türlü ani krizlere karşı hazırlıklı olmamız gerekmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir