Araç çubuğuna atla

İstanbul ve Kapadokya, Dünyaca Ünlü Bilgisayar Oyununun Konusu Oldu

Romanlara, şiirlere, şarkılara konu olan İstanbul, bu kez de bilgisayar oyununa konu oldu. Assassin’s Creed adlı ilgisayar oyunları şirketi kasımda piyasaya süreceği „Revelations“ adlı bilgisayar oyununun konusu olarak 16. yy İstanbul’unu belirledi. Oyunda Kapadokya’da yer alıyor. Oyuncakları, çizgi filmleri, çizgi romanları ve kısa filmleri de yapılan oyun, 15 Kasım’da hayranlarıyla buluşacak.

Dünya ile eş zamanlı olarak 15 Kasım’da Türkiye’de de satışa sunulacak oyunun prömiyeri ise 29 Eylül Perşembe günü İstanbuL’da Binbirdirek Sarnıcı’nda yapıldı. Prömiyerde, bilgisayar oyunu alanında dünyanın en önde gelen kuruluşlarının temsilcileri bir araya geldi.

Oyunun maliyeti 10 milyon avro
Oyunun sanat direktörü Raphael Lacoste, oyunun ilk kez 2008’de piyasa sürüldüğünü ve dördüncü seriye Türkiye’nin ev sahipliği yaptığını söyledi. Lacoste, mekan olarak Beyazıt, Sultanahmet, Eyüp, Kapalıçarşı, Ayasofya, Galata Kulesi ve Kapadokya’nın kullanıldığı oyunda, ”Tapınak Şövalyeleri” ile ”Haşhaşi” tarikatı arasında çağlar boyu devam eden mücadelenin anlatıldığını dile getirdi. Lacoste, 8 bin kare fotoğraf kullandıkları oyunun yaklaşık 10 milyon avronun üzerinde bir maliyeti olduğunu belirtti.

Sultan Süleyman’ın 17. yaş dönemi anlatılıyor
Oyunda 17 yaşındaki haliyle Kanuni Sultan Süleyman’ın da yer aldığını vurgulayan Lacoste, ”İstanbul çok enteresan ve çok kültürlü bir şehir. Çok ilginç ve tarihi mekanlara sahip. Özellikle Ayasofya’yı görünce çok etkilendim, gözlerim doldu” diye konuştu.

Dördüncü serisinde İstanbul ve Kapadokya var
Metin yazarı Darby Mcdevitt de oyunun birinci serisinin Hasan Sabbah ile Haşhaşiler arasındaki savaşı anlattığını ve Kudüs’te geçtiğini kaydederek, ”İkinci seri Venedik, Floransa’da geçiyor ve Rönesans dönemini anlatıyordu. Üçüncü oyuna Roma ev sahipliği yaptı. Dördüncü seriye ise İstanbul ve Kapadokya ev sahipliği yapıyor. Osmanlı tarihine tanıklık ediyoruz bu seride. 3 oyun bu zamana kadar 25 milyon civarında bir hayran kitlesine ulaştı. Bu bölümde Osmanlı tarihinin içine girdiğimiz için Türkiye’deki tarihçilerden de destek aldık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir