Araç çubuğuna atla

ISPARTA’DAKİ UÇAK KAZASINDA ÖLENLERİN YAKINLARI: WIKILEAKS BELGELERİNDEKİ İFADELERE AÇIKLIK GETİRİLSİN

Isparta’da 2007’de meydana gelen uçak kazası ile ilgili dava, bilirkişi heyetinin ek süre talebi kabul edilerek 22 Şubat tarihine ertelendi. Davada, yolcu yakınlarının avukatı, 25 Ağustos’ta yayınlanan Wikileaks belgelerinde Isparta’da düşen uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’nun konuşmalarına yer verildiğini belirterek, bunlara açıklık getirilmesini istedi.

Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava, kaza raporlarının incelenmesi için 4 ay önce oluşturulan bilirkişi heyetinin talebi üzerine, yeni bir bilirkişi seçilmesi ve heyete ek süre verilmesi kararlaştırılarak, ertelendi.

Mahkemenin bilirkişi heyetinin ek süre talebini kabul etmesini eleştiren yolcu yakınları ve avukatları, 25 Ağustos’ta yayınlanan Wikileaks belgelerinde Isparta’da düşen uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’nun konuşmalarına açıklık getirilmesini istediler. Avukatlat, Atlasjet’in düşen uçağı kiraladığı Dünyaya Bakış Havacılık Yolları (World Focus) ortaklarından Yavuz Çizmeci ile ilgili de suç duyurusunda bulunulduğunu, ancak adres tespiti yapılamadığı için hakkında herhangi bir işlem yapılamadığını belirttiler.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan Süleyman Demirel Havalimanı Trafik Kontrolörü Hilmi Tülemen, yolcu yakınları ve avukatlar katıldı. Duruşmada, yaklaşık 4 ay önce kaza raporlarının incelenmesi için oluşturulan 5 kişilik bilirkişi heyetinin, mahkeme heyetine yeni bir bilirkişi seçilmesi ve 3 ay ek süre verilmesi istemiyle verdiği dilekçe değerlendirildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, yolcu yakınları avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, dilekçede belirtilen gerekçelerin geçerli olmadığını öne sürerek, ek süre talebinin reddedilmesini istedi. Bilirkişi heyetinin dilekçede 4 gerekçe sunduğunu aktaran Yüzer, şunları söyledi: ”Birinci maddede, hukukçu bilirkişi talebinde bulunuyorlar ki heyet içinde zaten bir hukukçu var. İkinci maddede Süleyman Demirel Havalimanı’nda trafik kontrolörü olarak görev yapan Hilmi Tülemen’in uçağın kaybolduğunu 5 dakika yerine 10 dakika sonra bilgi verdiği belirtiliyor, bu da görevi ihmal konusudur. Zaten uçak düştükten sonra 5 dakika sonra bilgi versen ne olur, 10 dakika sonra bilgi versen ne olur? Üçüncü maddede ise Isparta’daki havalimanında yüksek arazi kesimi ve yüksek gerilim hatları uyarıcı önlemlerin olmadığı belirtiliyor, hala yok. Zaten kimse de ‘Var’ demiyor.”

“Wikileaks belgelerindeki ifadelere açıklık getirilsin”
Yüzer ayrıca, 25 Ağustos’ta yayınlanan Wikileaks belgelerinde Isparta’da düşen uçakla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’nun konuşmalarına yer verildiğini belirterek, ”O belgelerde Ali Arıduru kaza soruşturmasına yardım için Antalya’ya gelecekleri öğrenilen ABD’li diplomatların kazayla ilgili yardım ettiklerinin açıklanmamasını istiyor. Bu durum Ali Arıduru’ya sorulsun, açıklanmasını istemediği durumlar nelerdir?” dedi. Avukatların görüşleri alındıktan sonra mahkeme heyeti yeni bir bilirkişi seçilmesi, bilirkişi heyetinin ek süre talebinin kabulü yönünde karar verdi. Duruşma, 22 Şubat tarihine ertelendi.

Yolcu yakınlarından tepki
Uçak kazasında oğlunu kaybeden Şerafettin Tokgöz, duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkemenin yavaş işlediğini belirterek, bilirkişi heyetinin üç ay daha ek süre istemesine rağmen, duruşmanın 22 Şubat’a ertelemesine tepki gösterdi. Tokgöz, ”Bu mahkemede ne olacağını bilmiyorum, ama ilahi adaletin Mahkeme-i Kübra’da olacağına inanıyorum” dedi.

Avukat Şehnaz Doğan Yüzer de, duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bilirkişi heyetinin yeni bir bilirkişi ve ek süre talebine tepki gösterdi. Yaklaşık 4 ay önce bilirkişi heyeti oluşturulurken, kişilerin aynı ilden olmasını istediklerini, ama taleplerine ret kararı verildiğini anlatan Yüzer, ”Bilirkişi heyetinin dilekçesinde kazanın oluşunda etken olan hususlar bulunmuyor. 4 aydır bilirkişi heyeti bu kazayı inceliyor. Aralarında pilot var, hukukçu var, bunlar bilen kişi olarak seçildi. Şimdi bilirkişiler 4 ayda birşey yapmamışlar ki hem bilirkişi istiyorlar hem de süre istiyorlar” dedi.

Bu durumun yargının hızını olumsuz yönde etkilediğini ve morallerini bozduğunu aktaran Yüzer, ”(Yargılama hızlı gidiyor) diye seviniyorduk, ancak onların istediği 3 aydı, mahkemenin 5 ay vermesine üzüldüm. İtiraz ettim, ama sonuç değişmedi” diye konuştu. Ulaştırma Bakanlığının raporunda kaza ile ilgili tüm eksikliklere yer verildiğini ve bunların dikkate alınması gerektiğini savunan Yüzer, yargı süresinin bu kadar uzatılmaması gerektiğini, kazanın 2007 yılında olmasına rağmen davanın halen devam ettiğini ifade etti.

World Focus hakkında işlem yapılmadı
Yüzer, Dünyaya Bakış Havacılık Yolları (World Focus) ortaklarından Yavuz Çizmeci ile ilgili de suç duyurusunda bulunulduğunu, ancak adres tespiti yapılamadığı için hakkında herhangi bir işlem yapılamadığını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir