Araç çubuğuna atla

İspanya’da Kraliyet Boyu Turizm Skandalı

İspanya Kralı Juan Carlos’un ikinci kızı Cristina’nın eşi olan Palma Dükü İnaki Urdangarin’in adı yolsuzlukla ilgili yürütülen bir soruşturmaya karıştı.

Ülkenin doğusundaki Balear Adaları özerk yönetiminde 2003-2007 arasında kamu bütçelerinin kötü kullanılması ve yolsuzluk yapıldığına ilişkin yürütülen bir soruşturmada, Palma Dükü Urdangarin’in de ortağı olduğu Noos Enstitüsü’nün de bazı yolsuzluklara karıştığı iddia edildi.

Turizm ve spor alanında Balear Adaları’nı teşvik edici bazı etkinlikler organize eden Noos Enstitüsü’nün Mallorca kentinde düzenlenen iki organizasyondan yaklaşık 2,3 milyon avroluk kazanç elde ettiği ve harcamaları göstermek için sahte fatura kullandığı öne sürüldü.

Suçlamaların odağında, Palma Dükü Urdangarin’in ortağı Diego Torres bulunurken, Torres’in, Kraliyet Ailesi’nin üyesine yakınlığını kullanarak Balear özerk yönetim hükümetinde yolsuzluk yaptığı iddiası ortaya atılıyor.

Soruşturmada adı geçen ve ifadesi alınmak üzere savcılığa çağırılan Palma Dükü Urdargarin yaptığı yazılı açıklamada, ”profesyonel iş hayatında her zaman dürüst olduğunu” savunarak ”Masumiyetimi ve onurumu koruyacağım” dedi. Urdangarin ayrıca, bu olaydan dolayı basında çıkan haberlerde Kraliyet Ailesi’nin adının da geçmesinden büyük üzüntü duyduğunu vurguladı.

Bu arada İspanyol basınında çıkan haberlerde, Urdangarin’in Kraliyet Ailesi’nin resmi tüm etkinliklerinden uzaklaştırıldığı öne sürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir