Araç çubuğuna atla

IATA Genel Direktörü Tony Tyler: Havayolları Bıçak Sırtındadır

BRÜKSEL- Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği IATA Genel Direktörü Tony Tyler, Avrupa ekonomisi üzerinde dolaşan kara bulutların havacılığı olumsuz etkilediğini belirtirken ‘Havayolu şirketleri bıçak sırtında’ uyarısı yaptı.
Toplam 230 havayolu şirketini çatısı altında toplayan ve havayolu trafiğinin yüzde 93’ünü temsil eden Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği IATA’nın Genel Direktörü Tony Tyler, Avrupa ekonomisi üzerinde dolaşan kara bulutların havacılığı olumsuz etkilediğini belirtirken “Havayolu şirketleri bıçak sırtında” uyarısı yaptı.
IATA Genel Direktörü ve CEO’su Tony Tyler, yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
“Avrupa havacılık endüstrisi bıçak sırtında. Borç yükünde veya bankacılık alanında yaşanacak herhangi bir bozulma, sektörün 2012 yılında ciddi kayıplar yaşanmasına neden olur. Avrupa’daki hükümetler havacılık alanındaki ilerlemeyi sağlamak istiyorlarsa sektöre ek vergi getirmekten kaçınmaları gerekiyor.”
“Havacılık sektörünün kötü bir seyir izleyeceği aşikar. 2012 yılında sektör 4.9 milyar dolara gerileyecek. Bu da kârlılıkta yüzde 0.8’lik çok keskin bir bir marj anlamına geliyor. Avrupa merkezli ekonomik belirsizlik karşı karşıya olduğumuz en büyük risk. Hükümetlerin durumu kontrol altına almaları ve büyümeyi sağlamaları kritik önem taşıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir