Araç çubuğuna atla

Hem turizm hem içme suyu için Sapanca korunmalı

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü ve havzasında turizm vizyonunun geliştirilebilmesi ve bu kapsamda stratejiler oluşturulabilmesi için öncelikle gölün korunması gerektiğini söyledi.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Sapanca Güral Otel’de, Sapanca Turizm Ortak Vizyonu ve Bütünleşik Strateji Belirleme Çalıştayı yapıldı.

Çalıştayda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya’nın içme suyunun yüzde 90’ını karşılayan Sapanca Gölü’nün, Sakarya için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu kaydetti.

Gölün korunması amacıyla geliştirilecek projelere belediye olarak her zaman destek vereceklerini ifade eden Toçoğlu, alınacak radikal kararların da arkasında duracaklarını belirtti. Gölü bilimsel bir anlayışla korumaları gerektiğine işaret eden Toçoğlu, şöyle konuştu: “Sapanca Gölü ve havzasında turizm vizyonunun geliştirilebilmesi ve bu kapsamda stratejiler oluşturulabilmesi için öncelikle gölün korunması gerekiyor. Gölün korunması, tabii varlığının muhafaza edilmesi ve ekolojik sisteminin sürdürülebilir hale getirilmesi önemlidir. Bu korunma sağlanmadığı sürece stratejik bir vizyon geliştirilmesi söz konusu olamaz. Gölün korunması sadece birimizin çaba göstermesiyle çözülebilecek bir mesele değildir. Bu konuda her kişi ve kurumun üzerine düşen görevler vardır.” dedi.

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da göl suyunun kirlenmesini önleyici sistemi kurmanın, sorunun temelini oluşturduğunu dile getirdi. Topaca, gölün korunması konusunda Kocaeli ve Sakarya’daki belediyelerin bir araya gelmeleriyle ortak bir birlik oluşturulabileceğini anlattı. Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise göl ve havzasını koruma konusunda yüksek hassasiyet gösterdiklerini kaydederek, gölün korunması konusunda kararlar almak gerektiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir