Araç çubuğuna atla

Heathrow`a Rev Karmaşası Geliyor

İngiliz göçmenlik memurlarının emeklilik hakları için greve gideceği Heathrow Havalimanı`nda gelecek hafta çarşamba günü, yolcuların bekleme süresinin 12 saati bulabileceği uyarısı yapılıyor.

Heathrow`un işletmecileri, grev nedeniyle pasaport kontrolünden geçişin tıkanabileceğini söylüyor.

Havayolu şirketleri de grevin yol açması muhtemel aksamalar hakkında uyarıldı.İngiliz memurlar, emeklilik primlerinin artırılması ve yaş haddinin yükseltilmesi planlarını protesto ediyor.

İçişleri Bakanlığı ise, yolcuların seyahatinin en az biçimde etkilenmesini sağlamak için her türlü seçeneği değerlendirdiklerini açıkladı.Bakanlık, sendika üyesi olmayan memurları pasaport kontrole çekerek havaalanının işleyişini sürdürmeyi planlıyor.

Yılda 65 milyonun üzerinde yolcusu ile Avrupa`nın yolcu sayısı açısından en işlek havalimanı olan Heathrow`da 90 havayolu şirketi, 170 noktaya sefer yapıyor.

İngiliz havayolu şirketi British Airways, çarşamba günü Heathrow`u kullanacak yolcularını başka tarihli seferlere ek ödeme yapmadan kaydırabileceğini duyurdu.Çarşamba günü İngiltere`nin kamu sektöründe 2 milyona yakın çalışanın iş bırakabileceği tahmin ediyor.

Heathrow Havalimanı`nda görevli göçmenlik memurları da oylamayla greve katılma kararı aldı. Sendikalar Gatwick Havalimanı`ndaki üyelerinin de greve katılacağını duyurdu.

Eski İçişleri Bakanı İşçi Partili Alan Johson, partisinden greve destek veren en üst düzey isim oldu ve “Eğer sendikalar emeklilik hakları kadar önemli bir konuda eylem yapmayacaksa, hangi konuda yapsınlar?“ diyerek memurları savundu.

Hükümet ise insanların artık daha uzun yaşadığı İngiltere`de kamu çalışanlarının emeklilik şartlarını değiştirmek gerektiğini, aksi takdirde vergi mükelleflerine maliyetinin çok fazla artacağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir