Araç çubuğuna atla

Havza Karadeniz’in Termal Turizm Merkezi Oluyor

SAMSUN – Geçen yıl 300 bin yerli-yabancı turistin ziyaret ettiği Samsun’un Havza ilçesi, yeni otel ve fizik tedavi hastanesi ile termal turizm merkezi olmayı hedefliyor. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, termal turizminde Karadeniz’in tek merkezi olmayı hedeflediklerini söyledi.
İki bin yıllık kaplıcalarıyla Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılardan kalma tarihi eserle birlikte termal turizminde iddialı bir ilçe olma yolunda büyük hedeflerinin olduğunu söyleyen Murat İkiz, Atatürk’ün Havza’ya ilk ayak bastığı yeri ‘İlk Kıvılcım Şehitlik Anıtı’ olarak düzenlediklerini belirtti.Havza’nın şifalı kaplıcalarının öneminden bahseden İkiz, “Havza’nın şifalı suları gerçekten birçok hastalıklara şifa gelmektedir. 10’a yakın 3 ve 4 yıldızlı otelimiz var. 50’ye yakın pansiyonumuz var. 3 bin yatak kapasitesi ile termal turizmine Havza hizmet etmektedir. Özellikle son iki yılda turizmde patlama yaşandı. Önceki yıllarda 100 bini geçmeyen turist sayısı geçen sene 300 bini buldu. Bu sene de tahminimiz 500 bin çıvarında turist sayısı bekliyoruz. Amacımız bu sayının 500 bin veya 1 milyon çıkması. Bunun için de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.
İstanbul’daki bir firma ile yurtdışından bir firmanın, 30 milyonluk bir yatırımla 5 yıldızlı 600 yataklı termal turistlik otel yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yerini aldığını açıklayan Başkan İkiz, “Otelin önümüzdeki mart nisan aylarında temeli atılacak. Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kaplıcalar bölgesinde 50-60 yataklı bir fizik tedavi hastanesini önümüzdeki yıllarda kurulacak. Artık Havza, termal turizmde Karadeniz’in tek merkezi olacak. En az 5 tane 5 yıldızlı otel yapılması hedeflerimiz var. 5 yıldızlı otellerimizle, fizik tedavi merkezlerimizle önümüzdeki yıllarda turist sayısını en az 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir