Araç çubuğuna atla

Hatay’a Müze Otel Geliyor

Hatay’da İşadamı Nemci Asfuroğlu tarafından yaptırılacak dünyanın ikinci müze otelinde çalışmalar devam ediyor. Kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan 800 metrekare yüzölçüme sahip dünyanın en büyük mozaiği de otelde sergilenecek.

Kazı çalışmasında çıkan tarihi eserler nedeniyle otelin projesi hakkında bilgi almak isteyen Hatay Mimarlar Odası üyelerine inşaat alanında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Sürdürülen çalışma hakkında mimarlara bilgi veren işadamı Necmi Asfuroğlu projenin artık kendileri için prestij meselesi haline geldiğini aktararak “Konu artık bizi aştı, Bizim meselemiz olmasının dışında artık tüm Türkiye’nin meselesi haline geldi. Kazılar tamamen bilimsel olarak yapılıyor” dedi.

Otel inşaatındaki çalışmaları titizlikle izleyen Antakya Arkeoloji Müzesi Arkeologu Demet Kara gün ışığına çıkarılan tüm tarihi kalıntıların yerinde korunacağını, bu şekilde sonraki nesillere aktarımının olacağını söyledi.

İlk defa bilimsel ve sistemli şekilde kazı yapıldığını belirten Kara, Helenistik dönemden Bizansa ve Roma’ya kadar birçok uygarlığa ait eserlerin ortaya çıktığı kazılarda 21 metre derinliğe inileceğini ve şu ana kadar 14 metreye inildiğini söyledi.

Hamam kalıntılarından şehir surlarına, büyük mozaik parçalarından su kanallarına kadar birçok eserin ortaya çıkarıldığı kazılarda, eserlerin zarar görmemesi için üzerleri ince kum tabakası ve bezlerle kapatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir