Araç çubuğuna atla

Günay: Turizmde Avrupa’nın güneyi ile yarışıyoruz

Balçova Termal Otel’de düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’de turizmin artık çok önemli bir sektör haline geldiğini belirterek Türkiye’nin gelecek yıllarda her alanda gelişmesine, ekonomik ve toplumsal gelişmesine çok büyük katkı yapacağını söyledi.

2009 yılında bütün dünyada turizm gerilerken turizm gelirlerini arttırmayı başarmış nadir ülkelerden birisi olduğumuzu anlatan Bakan Günay, “2010 yılında da bu artışı sürdürdük. 2011 yılında Ocak ayı verilerine göre ülke genelinde yüzde 20 artışımız var. İstanbul genelinde bu rakam daha yukarılarda. Bütün bölgelerde beklentiler bu yönde” dedi. Turizmin marka değerini Türkiye’de yukarıya çekmeyi başarmayı ve kaliteyi dünyada birinci sıraya taşıyabilmeyi amaçladıklarını anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl bizim dışımızda dünya turizm otoritelerinin yaptığı araştırmalar var. Dünyanın çeşitli açılardan en nitelikli 100 turizm işletmesinin en az yirmisi, bazen bu rakam 30’ların üzerine çıkıyor, en az yirmisi Türkiye’de. Her yıl başında bir değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Bizim Türkiye’yi dünyada marka olarak bilinir halde tutma gayretimiz var. Baştan itibaren yatırımcının imkanlarını geliştirmeye çalıştık. Doğayı, çevreyi koruma, kaliteyi yukarıda tutma şartıyla. Bazı problemlerimiz var burada, aşmamız gereken. Türkiye’yi hem dinlenenlerin hem eğlenenlerin keyifle bu ihtiyaçlarını karşılayabileceği ülke halinde tutmaya çalışıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir