Araç çubuğuna atla

Günay: Abartılı fiyat koyan tesisleri cezalandıracağız

Kültür ve Turizm Bakanı Bakan Günay, bugün Berlin’deki 45. Uluslararası Turizm Borsası Fuarında (ITB) düzenlediği basın toplantısında bir Alman gazetecinin, Tunus ve Mısır’da yaşanan gelişmeler ve Yunanistan’daki ekonomik kriz nedeni ile Türkiye’ye beklenenden fazla turistin gelmesinin beklendiğini, bunun da fiyat artışı ya da konaklama gibi bazı sorunları beraberinde getirebileceğini söylemesi üzerine şöyle konuştu:

“Bu bizim üzerinde dikkatle durduğumuz bir konu. Tabii bu yıl bir artış görülüyor. Bu artış olağanüstü bir artış gibi de görülebilir. Ama biz her zaman Türkiye’ye gelen insanların ülkemizden memnun ayrılmasını istiyoruz. Bu yıl da bu artışı bir fırsata dönüştürmeye kalkışanlara karşı bakanlık olarak önlem almayı bugünden önemsememiz gereken konulardan biri sayıyoruz. Abartılı bir fiyat artışı olmayacak. Çifte rezervasyon konusunda tüm sektörü uyardık ve uyarmaya devam edeceğiz. Kasıtlı olarak bu tür uygulamalar yapan konaklama tesislerini ciddi biçimde cezalandıracağız. Biz Türkiye’yi bir fırsatçılar ülkesi olarak görmüyoruz. Biz turizmi çok uzun vadeli bir gelişme projesi olarak görüyoruz. Bu nedenle bu tür olumsuzluklara karşı şimdiden tedbir alma dikkatliliği içindeyiz.”

Kuzey Afrika ve Ön Asya ülkelerinde yaşanan gelişmelerin Türk turizmine bir artı getirip getirmeyeceği şeklindeki soruya karşılık Günay, Türkiye’ye, bir kaç 100 bin insanın daha ülkeye gelmesinin büyük bir fırsat olmayacağını belirterek, “Biz bu sınırlı artışlardan medet umma sınırını aşmış bir ülkeyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir