Araç çubuğuna atla

Gösterilere Rağmen Atina Otelleri Doldu

Yunanistan’ın başkenti Atina’da yer alan otellerin doluluk oranında, mali reformlara karşı yapılan, çoğu olaylı geçen gösterilere rağmen, artış kaydedildiği bildirildi. Yunan basınında çıkan haberlerde, en büyük artışın yüzde 24,40’a ulaşan bir seviye ile 4 yıldızlı otellerde yaşandığına dikkat çekilirken, 2010 yılında yüzde 50,70 seviyesinde seyreden ortalama doluluk oranının, 2011’de yüzde 63,10 olarak şekillendiği açıklandı.

Diğer yandan, 5 yıldızlı otellerde geçen yıl yüzde 55,90 olan doluluk oranın da bu yıl yüzde 55,90’a ulaştığı belirtildi. Yunanistan’da, otellerin yoğunlukla bulunduğu başkent Atina merkezinde yaz ayları süresince çok sayıda gösteri düzenlenmişti.
Söz konusu gösterilerin büyük bölümünde eylemciler ile polis arasında çatışmalar yaşanmıştı.
Molotof kokteyllerinin de adeta “yağmur” gibi yağdığı gösterilerde, kent merkezinin yanı sıra otellerde de ciddi maddi hasarlar meydana gelmişti.

Basın-yayın organlarının değerlendirmesine göre, “tüm bu olaylar sonrasında dayanıklılığı bir kez daha teyit edilen” turizm, Yunanistan ekonomisinde yüzde 18 oranında bir paya sahip bulunuyor. Bu sektörün istihdamdaki oranı da yüzde 18 seviyesinde bulunuyor. Ülkeye gelen turistlerin çoğunluğunu ise Avrupalılar oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir