Araç çubuğuna atla

Fransa’da Ulaştırma Sektörü Greve Başlıyor

Fransa’da hükümetin istihdam yasasında yapmak istediği değişikliklere karşı başlatılan grevler ulaştırma sektörüne de yayıldı.

Sendikalar hükümetin, işverenlerin personel almasını ve kovmasını kolaylaştıran ve haftalık çalışma saatlerini arttırabilmesine izin veren değişikliklerine öfkeli.

BBC Türkçe’nin haberine göre, grevdeki işçiler, 10 Haziran’da başlayıp bir ay sürecek Euro 2016 futbol şampiyonasına kısa bir süre kala başlatılan grevlerin hükümetin üzerindeki tasarıyı geri çekmesi yönündeki baskıyı arttırmasını umuyor.

2.5 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLENİYOR

Euro 2016 sırasında ülkeyi 2,5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

GREV YAYILIYOR, AIR FRANCE PİLOTLARI DA KATILACAK

Öte yandan, Fransız hükümeti tasarıyı hayata geçirmek konusunda kararlıyken, greve katılanların sayısı her geçen gün artıyor. Devlet demir yolu şirketi SNCF çalışanları yarın akşamdan itibaren greve gideceklerini açıklarken, Air France pilotları da yaptıkları oylamada prensip olarak uzun süreli, ucu açık grevlere katılma kararı aldı.

Paris Metrosu çalışanları Perşembe günü greve başlayacaklarını duyururken, hava trafik kontrolleri de Cuma gününden itibaren grev yapma tehdidinde bulundu.

Euro 2016 öncesi ülkedeki yakıt sıkıntısı da gündemde. Grevci işçiler ülkedeki sekiz rafineriye barikatlar kurup, üretimi yavaşlattı. Ayrıca Marsilya ve La Havre limanlarındaki grevler petrol ithalatını büyük ölçüde sekteye uğrattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir