Araç çubuğuna atla

Frankhauser 1,2 milyon koltuğu Türkiye’den çektiklerini belirtti

Bu yıl Alman havalimanlarında yurtdışına gerçekleşen uçuşların ve bu uçuşlardaki yolcu sayıları tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu yılın ilk çeyreğinde Alman havalimanlarından yurtdışına çıkan yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1,126 milyon artarak, 22,573 milyona çıktı.

Ancak bu güçlü artışın her yöne yapılan uçuşlarda geçerli olduğunu söylemek mümkün değil. Bazı bölgeler parlarken, maalesef Türkiye’nin de dahil olduğu kimi bölgeler dibe düştü.

Bu yılın ilk çeyreğinde Almanya’dan yurtdışına yapılan uçuşlarda Mısır’a yönelik uçuşlar yüzde 29,2, Tunus’a yönelik uçuşlar yüzde 30,7 oranında düştü.

Ancak sadece tipik kriz bölgelerine değil, örneğin Rusya2ya yönelik uçuşlarda da yüzde 13,3’lük bir düşüş yaşandı. Hindistan’a yönelik uçuşlar yüzde 0,6 oranında düştü.

Buna karşın kara İspanya yüzde 13,1, Balear Adaları yüzde 18,2, Dominik Cumhuriyeti yüzde 12,2 ve hatta Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik uçuşlar yüzde 8,9 artış kaydetti.

En büyük sürpriz Tayland
Ancak bu alanda en büyük sürprizi Tayland yaşattı. Depremler, sel felaketleri, siyasi gerginlikler, halk ayaklanmaları ve hatta askeri darbe bile Almanların bu ülkeye yönelik ilgisini azaltmadı, çoğalttı. Tayland’a yönelik uçuşlarda yüzde 28,4’lük bir artış yaşandı.

Türkiye
Alman havalimanlarında bu yılın ilk çeyreğinde 1.060.000 kişi Türkiye’ye uçtu. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında bu rakam ‘sadece’ yüzde 1,1’lik bir düşüşe denk geliyor. Ancak unutulmamalı ki, bu rakamlar sadece 1 Ocak – 31 Mart arası için geçerli. Türkiye’ye yönelik asıl talep eksilmesi, Marttan sonra yaşandı. Yani bu yılın ikinci çeyreğinde bu oran 2 haneli olacağı kesin.

Avrupa’nın ikinci büyük tur operatörü grubu olan Thomas Cook’un CEO’su Peter Frankhauser, Maalesef Türkiye satışları istediğimiz hızda toparlamadı. Talep planlandığı gibi artmadı. Türkiye’ye yönelik koltuk sayısında ciddi bir kapasite küçültmesi yapmamız gerekti. Son verilere göre Türkiye’ye yönelik uçak koltuğu sayımızı tüm sezon için 1,2 milyon adet aşağı çekeceğiz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir