Araç çubuğuna atla

Formula 1’de Gizli Pazarlık

Formula 1 için sponsorlarında devreye girmesiyle Ecclestone ile pazarlıkta arada sadece 2 milyon dolar kaldı. Türkiye’nin F1 takvimine tekrar girmesi sürpriz olmayacak.

Radikal gazetesinden Sefer Levent’in Formula 1 ile ilgili yazısını dikkatinize sunuyoruz:

Geçen hafta Hürriyet’te Fikret Ercan yazdı. Singapur Grand Prix’sini izleyen Ercan, Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone ile temas kurma fırsatı yakalamış. Türkiye Grand Prix’sinin iptali sonrasında yeni bir gelişme olup olmadığını sorduğunda, Ecclestone “Yeni Spor Bakanınızı beğeniyorum. Siyasi otorite ile anlaşacağımızı umuyorum. İstanbul’u kaybetmek istemiyoruz” diyerek, tekrar gelme ihtimallerinin çok yüksek olduğunu belirtmiş.

McLaren’in genel müdürü Jonathan Neale ise Vodafone, Mercedes ve Pirelli gibi iş ortaklarının Türkiye’deki yatırımlarına dikkat çekmiş. İstanbul’u kaybetmek istemediklerini belirten Neale, “Bunun için de Formula yönetimi ve şirketler arasında lobi çalışmaları yapıldığını biliyorum. Biz elimizden geleni yapıyoruz” demiş.

Neale ile Monaco Grand Prix’si sırasında tanışmıştım. Bize de benzer şeyler söylemişti. Vodafone’un McLaren takımının önemli bir Türkiye destekçisi olduğunu söylemekte fayda var. Fikret Ercan’ın yazısı sonrasında ekonomi müdürümüz Jale Özgentürk ile Formula 1’in Türkiye’ye dönme olasılıklarını araştırdık. İşte sonuçlar:
Altyapı yatırımları ile birlikte Formula 1 pistine 300 milyon dolara yakın harcama yapan Türkiye yarış defterini tamamen kapatmamış.
Türkiye’nin 13 yerine 26 milyon dolara razı olmaması ve yarıştan vazgeçtiğini açıklaması sonrasında F1 camiasından Ecclestone’a baskı gelmiş. Hatta bu yılın lideri Vettel, eski bakan Kürşat Tüzmen’e Formula 1 Türkiye’ye dönmesini istediğini söylemiş.
Baskının en büyük nedeni Vodafone, Redbull gibi sponsor firmaların yarış dışında da İstanbul’da çeşitli etkinlikler düzenlemeleri ve İstanbul’un eğlence atmosferi ve doğal yapısı nedeniyle bu etkinliklerin çok ilgi görmesi.

Pilotlar ve F1 takımları da İstanbul’un takvimde tekrar yer almasını istemiş. İstanbul pistinin heyecanlı bir pist olması nedeniyle Ecclestone’a onlar da baskı yapmış.
Spor Bakanı Suat Kılıç, Ecclestone 10 milyon dolara razı da olsa yarışlar için devletin kasasından beş kuruş vermeyeceklerini söylüyor. Kılıç, sponsor firmaların maliyetin tamamını üstlenmeleri halinde yarışın organizasyonunu bakanlığının yapabileceğini, bilet dahil tüm geliri de FIA’ya bırakabileceklerini belirtiyor. Kılıç, Vodafone’nin Singapur Grand Prix’sine böyle bir modelle sponsor olduğuna da dikkat çekiyor.

Ve en önemlisi… Yarış dışında İstanbul’daki etkinliklerden önemli pay alan Ecclestone, fiyatı 15 milyon dolara kadar kırmış durumda. Pazarlıklarda arada sadece 2 milyon dolar kalmış.
13-15 milyon doların sponsorlardan toplanması çok mümkün. Daha önceki ödemeler Maliye Bakanlığı’nın kasasından çıkmıştı. Maliye ile sponsorların maliyeti paylaşması da çok mümkün.
Özetle, Formula 1’in sahibi Eccllestone-sponsorlar ile Türkiye arasında gizli bir pazarlık var. Türkiye’nin tekrar takvime girmesi sürpriz olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir