Araç çubuğuna atla

Filipinler Mindanao Adası Kıyamet Gibi

Filipinler’de Washi tayfununun yol açtığı sellerde ölü sayısı 652’ye çıktı. Morglarda yer kalmadı. Sokaklar, cesetlerle ve evlerini yitirmiş insanlarla doldu. Salgın hastalıklardan endişe ediliyor.

Filipinler’in güneyindeki Mindanao Adası’nda meydana gelen sellerde ölü sayısı 652’ye yükseldi. Kaybolan 808 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor. Mindanao Adası’nı cuma gecesi vuran Washi tayfunu, köyleri yutan sellere yol açmıştı. İnsanların felakete uykularında yakalanması da ölü sayısını artırdı. Filipinler Kızıl Haçı sözcüsü Gwendolyn Pang, “Yüzlerce kişi merkezlerimize gelip kaybolan ebeveynleri, çocukları ve akrabalarının bulunmasını istedi. Yardım kuruluşları ve ordu ile beraber arama kurtarma çalışmalarını yürütüyoruz” dedi. En şiddetli sellerin görüldüğü Carayan de oro bölgesinin Belediye Başkanı Vicente Emano da, “Bu bölgede ilk defa sel görüyoruz. Tayfun gelmeden önce doğru dürüst hiç uyarı yapılmadı” diye konuştu. Devlet yetkilileri ise tayfun kıyıya ulaşmadan 3 gün önce gerekli uyarıların yapıldığını savundu.

ACİL YARDIM ÇAĞRISI YAPILDI
Sokaklarda toplanmayı bekleyen yüzlerce cesedin çürümeye başladığı ve yerel yetkililerin bu çapta bir bilançoyla başa çıkamadığı belirtildi. Bazı morglarda cesetlerin üst üste yığıldığı ifade edilirken; Filipinler Başkan Yardımcısı Jejomar Binay, “En azından 100 şişmiş kadın ve çocuk cesedi gördüm” dedi. Felaket bölgesinde görev yapan askeri güçlerin başındaki General Roland Amarille, “Çok sayıda ceset var. Felaketi kontrol altına almak ve bulaşıcı hastalıklara karşı koymak için olabildiğince çok ceset torbasına ve kirece ihtiyaç duyuluyor. Yerel morglar artık ceset kabul etmiyor. Koridorları bile ceset doldu” diye konuştu. Amarille adadaki evlerin yüzde 70’inin denize sürüklendiğini de söyledi. Felaketzedelerden 42 yaşındaki Carmelita Pulosan, 8 akrabasıyla beraber evinin çatısına çıktığını ve seller yüzünden çatının denize sürüklendiğini anlattı. Pulosan bir kargo gemisinin kendilerini kurtardığını, köyünde ise sadece bir evin ayakta kaldığını aktardı. Hâlâ bölgeyi tehdit eden ve saatte 80 kilometreye inerek tropik fırtınaya dönüşen Washi’nin yıkımı karşısında devlet, felaket bölgesine gönderilmek üzere gıda, su ve ceset torbası çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir