Araç çubuğuna atla

Felaket, Japon Turisti Vazgeçirmedi

Japonya’da yaşanan büyük felaket ve krize rağmen Japon turistin tercihi yine değişmedi. Japonya’dan ülkemize gelen turist sayısı bu yıl da aynı seviyesini korudu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, OECD ülkeleri içerisinde yer alan Japonya, 2010 yılının ilk 8 aylık dilimde yüzde 38.61’lik artışla Güney Kore’den sonra ülkemize en fazla ziyaretçi gönderen ikinci ülke konumundaydı.

2010 yılının Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30.57’lik artışla, OECD ülkeleri içerisinde, ülkemize en fazla ziyaretçi gönderen Japonya, 2011 yılında da yükseliş eğilimini devam ettirdi.

Türkiye, 2011 yılının ilk 8 ayında, 119 bin 461 Japon turisti ağırlarken, bu misafirlerin 18 bin 304’ü sadece Ağustos ayında ülkemizi ziyaret etti.

Türkiye’ye Ödül

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Japonya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından “JATA-Best Tourist Office” ödülüne layık görüldü…

Japon Seyahat Acentaları Birliği jürisinin ülkemize verdiği ödülde, turist sayısı ile yürütülen projelerdeki işbirliği seviyesi, ülkemizdeki yeni cazip destinasyonların tanıtılması, özel promosyon faaliyetleri hususundaki kriterler göz önünde bulunduruldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından ülkemizin Japonlara dost bir ülke olarak tanıtılması, reklam faaliyetlerinin etkinliği, medya stratejileri, tanıtım faaliyetlerinin sürekliliği söz konusu ödüle Türkiye’nin layık görülmesinde etkili oldu.

Tokyo Big Sight Konferans Salonu’nda yapılan ve ülkenin Veliaht Prensi Akişino’nun da katıldığı ödül töreninde, ülkemize ait ödülü İzmir Valisi M. Cahit Kıraç teslim aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir