Araç çubuğuna atla

Fatura Ödeme Merkezleri Uçak Bileti Satarsa

Seyahat acentalarının ekmek parası aslanın midesinden ötede bir yerlerde artık.. Neden derseniz, herkes kıyısından köşesinden turizmcilik yapmaya çalışıyor. İnternette web sitesi açarak ya da sosyal paylaşım ağlarından gezgin toplayarak bir nevi turizmci oluyorlar.. Kimileri de çevresini gezdiriyor, iki üç otobüs dolusu vatandaşla, ver elini yurtiçi yurtdışı turlar.. Herkes memnun…

Dolayısıyla seyahat acentaları çok sıkıntılı bu çözümsüzlükten.. Denetimler ise yetersiz çünkü iş çığırından çıktı…TÜRSAB’a çok iş düşüyor…

Gelelim konumuza. Geçtiğimiz günlerde seyahat acentası değerli bir dostumuz aradı .. Bir Fatura ödeme merkezi’nde uçak ve otobüs bileti satıldığını gördüğünü, faturavizyon.com isimli web sitesini incelediğinde bütün bayilerine aynı imkanı verdiklerini söyledi. ” Hatta sigortacılık dahi hizmet mevzuatında var. Kısaca Türkiye çapındaki tüm bayiler; sistem üzerinden fatura tahsilatı dışında uçak bileti ve sigortacılık hizmetide veriyorlar ” . dedi.
referans: www.faturavizyon.com/hizmetlerimiz

İlgili web sitesini incelediğimizde hizmetler arasında gerçekten THY uçak bileti satışı ve otobüs bileti bulunduğunu tespit ettik.

1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Yasası’na göre; uçak bilet satışı, her türlü tur, paket tur, otel rezervasyonları kısaca her türlü turizm faaliyetinin Kültür ve ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli, TÜRSAB üyesi seyahat acentaları tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bir fatura ödeme merkezi THY’nin uçak biletlerini satamaz. Bunun için bir seyahat acentası vasfı taşıması gerekmektedir.

Ülkemizde 1618 sayılı yasa ile ilgili bilgi ve denetim eksikliği olduğundan pek çok kişi ve kurum, seyahat acentalarının verdiği hizmetleri verebileceklerini düşünerek hareket ediyorlar.
Bizler de turizmhaberleri.com ve TURGÖN olarak bu yönde farkındalık yaratma ve bilgi eksikliği olanları bilgilendirme, yetkililerin de dikkatini bu konulara çekme çabası içerisindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir