Araç çubuğuna atla

ETİK, İzmir için turizmde 2012 yol haritasını çizdi

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK), turizmde 2012’nin rotasını çizmek ve yatırım olanaklarını saptamak amacıyla İzmir Mövenpick Otel’de sektör temsilcilerini bir araya topladı. Toplantıda, 2012’nin yol haritası çizildi.

Toplantıya; İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, ETİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, ETİK Genel Sekreteri Sevda Zorlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı eski Müsteşarı Güman Kızıltan’ın yanı sıra İzmir Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (İzmir CVB) ile Ege Turizm Derneği yetkilileri, sektör temsilcileri ve öğretim üyeleri katıldı. Mehmet İşler
Toplantıda konuşan ETİK Başkanı Mehmet İşler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ülke genelinde uyguladığı başarılı tanıtım çalışmalarının küçük modelini İzmir’e uygulamak istediklerini belirtti. İşler, izlemek istedikleri tanıtım stratejilerini şöyle açıkladı:
“Bakanlığımızın tüm Türkiye’de farklı turizm çeşitlerine uyguladığı tanıtım modelini İzmir’de tek bir çanakta sunacağız. Tek bir ses olarak İzmir’i tanıtacağız. Almanya’da bir araştırma şirketine İzmir’in tanıtımı adına bir çalışma yaptırdık. Mesela Efes Antik Kenti bilinirlik açısından kentten daha fazla öne çıkıyor. 3,5 milyon nüfuslu İzmir’i destinasyon haline getirmemiz için yaptırdığımız araştırmadan birçok sonuç elde ettik. Kentimize az sayıda turistin gelmesinin sebebi, hedef kitlelerin İzmir ve çevresi hakkında yeterince bilgiye sahip olamaması. ETİK olarak hayata geçirdiğimiz çalışmalar ve düzenlediğimiz bu çalıştay sayesinde tüm saydıklarımızı 2012 bütçelemesinde hayata geçirmek istiyoruz.”

Kentin tanıtımında medyadan da daha fazla faydalanılması gerektiğini belirten İşler, “Gelişen teknolojiyi tanıtım ataklarımızda kullanmalıyız. Tıpkı İstanbul’un yaptığı gibi i-phone telefonlarının aplikasyonlarına İzmir’in de tanıtım görsellerini eklemeliyiz. Yurtdışı ve yurtiçindeki büyük otellere İzmir kitapçıkları koymalı, profesyonel olarak hazırlanan bir turizm tanıtım filmini hayata geçirmeliyiz. Ayrıca fuarlarda kullanılmak üzere üç boyutlu Ege Bölgesi tanıtım filmi de hazırlamalıyız” dedi.

Arazi tahsisi çalışması sürüyor

İzmir’in, 2011 yılında sektörde hangi noktada olduğunu rakamsal verilerle anlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, 25 bin ve 5 binlik imar planlarında son aşamaya gelindiğini, Bakanlık yetkililerinin üç gündür İzmir’de arazi tahsisleri için ciddi çalışmalar yaptıklarını anlattı. Ediz, “Hukuki sıkıntılar yaşanmadığı takdirde Dikili’den Selçuk Pamucak’a kadar uzanan turizm bölgelerimiz yatırımcıya açılacak. Ayrıca kentte şu anda 21 ayrı noktada arkeolojik kazılarımız sürüyor. Önümüzdeki iki yıl içerisinde farklı ören yerlerimiz de halkın ziyaretine açılacak” diye konuştu.
Abdulaziz Ediz

İzmir örnek alınıyor

Toplantıda konuşan İZKA Planlama Programlama Koordinasyon Birim Başkanı Sibel Ersin de farklı kurum ve kuruluşlarla yüz yüze yapılan birçok görüşme sonrasında hazırlanan İzmir Kentsel Pazarlama Stratejisi’nin detaylarını anlattı. Türkiye’deki diğer kalkınma ajanslarının bu konuda İzmir’i örnek aldığını anlatan Ersin, “Bir referans belgesi niteliği taşıyan strateji planı, kent turizminin geliştirilmesine dair 170 yenilikçi ve yaratıcı farklı fikri içeriyor. Amacımız; ortak akıl oluşturarak İzmir’e daha fazla ve yüksek gelir grubunda turist gelmesini sağlamak, cazibe merkezlerinin sayısını artırmak dolayısıyla turizm gelirlerini artışını sağlamak. ETİK ile birlikte ikincisini düzenlediğimiz turizm çalıştayının temel amacı da, sektörün rekabet edebilirliğini artırmak, ihtiyaç tespiti yaparak öncelikleri belirlemek ve 2012 yılında neler yapabileceğimizi tartışmak” dedi.

“Altyapı güçlendirilmeli”

Çalıştayda söz alan SwissOtel Genel Müdürü Rıza Evcim de, öncelikli yapılması gerekenlerin SWOT analizinin çıkarılması gerektiğini söyledi. Evcim, “Kentimize daha çok turist gelsin demek yerine öncelikle her anlamda altyapımızı güçlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Kapsamlı bir kongre merkezini hayata geçirmeli, 80 yıllık Enternasyonel Fuarı’mızı eski ihtişamlı günlerine kavuşturmalıyız” diye konuştu.

“İzmir sahipsiz!”

Turizm Yatırım Danışmanı, duayen turizmci Güman Kızıltan ise İzmir’in sahipsiz bir şehir olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üstüne düşenleri yapması gerektiğini belirten Kızıltan, “Asayiş, eğitim, temizlik gibi hepsi başlı başına ilgilenilmesi gereken temel sorunlarımız var. Turistin kendini güvende hissetmesini sağlayacak temel altyapı sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Kanun bazında düzenlemeler yapılması gerekir. ETİK ve İZKA gibi özverili kuruluşların başarılı çalışmaları devlet ve yerel yönetimler bazında desteklenmeli” diye konuştu.

Bakanlık İzmir’e daha fazla ilgi gösterdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü yetkilisi Gökçe İnce ise İzmir’in 2009 yılından bu yana hızlı ve olumlu yol kat ettiğini söyledi. İlk zamanlar sektörün kendi içinde bile anlaşmazlıklar olduğuna değinen İnce, “Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’ın özel ilgisi ve katkısı sayesinde bugün İzmir’de birçok somut adım atıldı. İZKA ve ETİK gibi kuruluşların Bakanlığımızla işbirliği sonucunda önümüzdeki yıl çok daha iyi noktalara geleceğimize biz inanıyoruz.” dedi. Toplantıda söz alan sektör temsilcilerinin görüşlerini başlıklar halinde özetleyen Sibel Ersin, şöyle konuştu:

“Bu toplantıda gündeme getirilen tanıtım faaliyetleri, hedef pazar araştırması, Homeros, Efes gibi İzmir’in değerlerinin ön plana çıkarılması, tanıtım filmi çekilmesi, İzmir logosu ve sloganı oluşturulması, turistin hayatını kolaylaştıracak asayiş, şehir rehberi gibi altyapısal sorunların hayata geçirilmesi, uluslararası organizasyonların İzmir’e çekilmesi, turizm eğitiminin yaygınlaştırılması başlıklarını not aldık. Belirttiğiniz bu konuların bir kısmı 2012 çalışma programımızda yer alacak, bir kısmı ihale konularımız arasına eklenecek.”

Katılımcıların önerilerinin ardından çalıştayda son sözü alan ETİK Başkanı Mehmet İşler, sorunların kendilerine iletilmesi halinde sıcağı sıcağına çözümler üreteceklerini belirtirken, “Çalıştayda dile getirilen tüm öneri ve talepleri bir rapor haline getirip, bundan sonra düzenleyeceğimiz üçüncü ve dördüncü çalıştayımızda sizlere sunacağız. Zaten gerçekleştireceğimiz dördüncü ve son çalıştayımıza Sayın Bakanımız Ertuğrul Günay ve İzmir Valimiz Sayın Cahit Kıraç’ın da katılımları olacak. 2012 yılında tüm konuştuklarımızı nasıl hayata geçirdiğimizi göreceksiniz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir