Araç çubuğuna atla

Ekonomistler yorumladı: Durumun vahameti mayıs verileriyle belli olacak

Turizmin krizi ekonomistlerin de gündeminde. Ziraat Yatırım Baş Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz turizmde yaşanan sıkıntıların ne boyuta ulaşabileceğini mayıs verileriyle daha net görmeye başlayabileceğimizi söylerken, Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel ise bugün yayınladığı raporunda, turizm gelirlerindeki düşüşün hem büyüme hem de cari açık üzerinde etkili olmasının beklendiğini belirtiyor.

BusinessHt’nin haberine göre, Yılmaz, Bugün yayınladığı notunda, “Turizm verileri ile çalışmanın zorluğu mevsimsellik. Türkiye’ye turistlerin asıl geldiği aylar mayıs – ekim dönemi. Sene sonunda nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı mayıs ayı verilerini görünce daha iyi anlayabileceğiz” dedi.

Yılmaz’a göre, şu ana kadar kaybın iki sebebi bulunuyor:

1) Rus turistlerin diplomatik nedenlerle gelmekten vazgeçmeleri

2) Avrupa’lı turistlerin güvenlik nedeniyle Türkiye’ye rağbet etmemeleri.

‘HENÜZ KAYIPLARI TELAFİ EDEBİLECEK BİR GRUP YOK’

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 45’inin Avrupa’dan yüzde 10 ila 12’sinin de Rusya’dan geldiğini söyleyen ekonomist, “Bu sene henüz kayıpları telafi edebilecek bir grup öne çıkmıyor” dedi.

Yılmaz’ın notuna göre, “Rus turist sayısında 4 standart sapmaya varan azalış durumun ciddiyetini yansıtmakta. Toplam turist sayısında da 2 standart sapmaya yaklaşan azalış riskleri yansıtıyor.”

BÜYÜMEYE ETKİ

Morgan Stanley ekonomisti Ercan Ergüzel ise bugün yayınladığı raporunda, turizm gelirlerindeki düşüşün hem büyüme hem de cari açık üzerinde etkili olmasının beklendiğini söyledi.

“Türkiye ekonomisi için 2016 pek çok açıdan 2015’ten daha iyi olmayacak” diyen Ergüzel, büyümenin geçen yılki yüzde 4 seviyesinden yüzde 3’e inmesini beklediklerini belirtti.

TURİZM KALKANLARI

Peki turizm sistemi kendini nasıl koruyacak?

Yılmaz, “Turizmin kendine has iki savunma sisteminden bahsediyoruz” diyor:

1) Erken rezervasyon nedeniyle ekonomik krizlere karşı dayanıklılık ve

2) Agresif pazarlama sayesinde son dakika satışlarıyla boşlukları doldurabilme özelliği.

Notta, sektör temsilcilerinin ise Ramazan ayı sonrasında Müslüman ülkelerden ciddi bir talep bekledikleri ifade ediliyor.

Yılmaz, “Mayıs ayı verilerini görünce daha iyi değerlendirme şansımız olacak ancak anlaşılan ikinci çeyrek de turizm için zor geçiyor. Bundan sonra üçüncü çeyrekte durumun ne kadar toparlanacağı kritik” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir