Araç çubuğuna atla

Ege Daha Fazla Turist Bekliyor

TÜRSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, Ege’deki otellere yabancı turist rezervasyonunun Mart ayında yüzde 55’e ulaştığını bildirdi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Rıza Gençay, Kuşadası, Çeşme ve İzmir çevresindeki otellere yabancı turist rezervasyonunun Mart ayında yüzde 55’e ulaştığını bildirdi.

Gençay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir ve çevresinde kongre, kültür, inanç turizmi açısından olumlu gelişmelerin yaşandığını belirtti.

Bölgedeki otellerin doluluk oranlarının şimdiden yüksek seviyelere çıktığını ifade eden Gençay, ”Kuşadası, Çeşme ve İzmir çevresindeki turistik otellerde yabancıların ön rezervasyon oranı yüzde 55’i geçti. İngiliz, Fransız, Alman, Rus, Polonyalılar bölgemize yoğun ilgi gösteriyor” dedi.

EGE, İRANLILARIN DA GÖZDESİ HALİNE GELİYOR

Ege Bölgesi’ndeki otellerin, bu yıl İran’dan da oldukça talep gördüğünü belirten Rıza Gençay, şöyle devam etti:

”Kuşadası, Gümüldür ve İzmir merkezindeki oteller, İranlılardan rezervasyon almaya başladı. Ayvalık ve Bergama gibi turizm merkezlerini de tercih eden İranlılar kültür turizmini de eğlenceyi de seviyorlar. Yaz turizminden de faydalanıyorlar. Kaldıkları otellerde muhafazakarlık konusunda kriter de aramıyorlar. Gelecek yıllarda siyasi konjonktürde bir değişiklik olmazsa bölgemize gelen İranlı turist sayısında daha büyük bir yükseliş bekliyoruz.”

İzmir’e geçen yıl 1 milyon 350 bin yabancı turistin geldiğini kaydeden Gencay, şunları söyledi:
”Bölgemize gelen turist sayısı sürekli artıyor. Ege Bölgesi, turist sayısı bakımından geçen yıl Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış kaydetmişti. Bu yıl da aynı yönde bir gelişimle yabancı turist sayısının yüzde 15-20 artmasını bekliyoruz. Otellerin ön rezervasyon oranı da bu artışı gösteriyor. Çabalarımız boşa gitmiyor. Ayrıca bu sezon bölgemizdeki yerli turist oranı yüzde 30, yabancı turist oranının da yüzde 70 düzeyinde gerçekleşmesini ve yaz sezonu boyunca da otellerdeki doluluk oranının yüzde 95 olacağını öngörüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir