Araç çubuğuna atla

Dünyanın En Büyük Mimarlık Zirvesi Türkiye’ye Geliyor

Her üç yılda bir yapılan Dünya Mimarlık Kongresi’nin 2023 yılında Antalya’da yapılması için 2008 yılından bu yana önemli çalışmalar yürüten Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu; ekoloji, kültür, turizm ve kent konularında her yıl Uluslararası Sempozyumlar düzenlemeyi hedefliyor.

Mimarlar Odası Antalya Şubesi, Venedik gibi dünyaca ünlü turizm kentlerinde düzenlenen Mimarlık Bienalleri’nin bir örneğini 2023’e hazırlık olarak iki yılda bir Antalya’da gerçekleştirmeyi planlıyor. İlki ulusal ağırlıkta uluslararası katılıma açık IABA – Uluslararası Mimarlık Bienali, 26-27-28-29 Ekim 2011 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

Antalya’nın UIA (Uluslararası Mimarlar Birliği) 2023 Mimarlık Kongresi adaylığı, projenin Antalya’ya ve ülkemize katkıları ile Ekim ayında Antalya’da düzenlenecek Bienal programının detaylarının aktarıldığı 11 Ekim’deki toplantıya IABA 2011 Başkanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, ANTMIMOD (Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı) Başkanı Mehmet Osman Aydın, IABA 2011 Küratörü Prof. Dr. Tülin Görgülü katıldı.

Caz konseri ile başlayacak
IABA–Uluslararası Mimarlık Bienali 26 Ekim’de Kürşat Başar, Burçin Büke ve Güvenç Üstündağ’ın vereceği caz konseri ile başlayacak. Bienal kapsamında ulusal ve uluslararası çok sayıda sergi de görülebilecek. Sergilerin isimleri şöyle:

“Tarihi kentler Birliği Ödülleri ve Sergisi”
“Anadolu’da Mimarlık” Sergisi
“Çizgi ile Düşünmek / Çizgide Düşünmek” Sergisi
“Koleksiyon / TSMD Mimarları Ağırlıyor” Sergisi
“Kültür ve Eğitim Yapıları” Sergisi
“Türkiye Mimarlık Haritası” Sergisi
“Uluslararası Genç Mimarlar Bienali “Leonardo Ödülleri” Kazananları 2005-2009 – Belarus / Minsk
“Kıbrıs’ta Mimarlık”

Bienal süresince yine ulusal ve uluslararası olmak üzere şu yarışmalar da düzenlenecek:
“Antalya Kepez Belediyesi Kongre ve Sergileme Merkezi Ulusal Mimari Proje Yarışması”
“Antalya Kaleiçi Yönlendirme Tabelaları” Ulusal Tasarım Yarışması
“Ulusal Karikatür Yarışması”

Bu yıl 6’ncısı düzenlenecek olan “Uluslararası Genç Mimarlar Buluşması”nda “Uluslararası Genç Mimarlar Fikir Projesi Ödülleri ve Sergisi”nin yarışma sonuçları, proje değerlendirmeleri ve sergisi gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir