Araç çubuğuna atla

Doğu Karadeniz’e Turistler İçin Türkçe Ve İngilizce Levhalar Asılıyor

Doğu Karadeniz’e gelen turistler için turizm varlıklarına ilişkin Türkçe ve İngilizce yazılı yönlendirici ve bilgilendirici levhalar asılacak.

TRABZON- Türkiye’nin en önemli turizm yörelerinden biri olan ve doğal güzellikleri ile tarihi eserleri ile öne çıkan Doğu Karadeniz’e gelen turistlerin gezecekleri turistik mekanlara daha rahat ulaşabilmeleri ve turizmin geliştirilmesi amacıyla yöredeki çeşitli alanlara, turizm varlıklarına ilişkin Türkçe ve İngilizce yazılı yönlendirici ve bilgilendirici levhalar asılacak.
Doğu Karadeniz’deki turizmin geliştirilmesi amacıyla, Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliğince hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından 2010 yılı Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan 626 bin 837 lira 76 kuruş bütçeli bir proje hazırlandı. Bütçesinin yüzde 75’i DOKA tarafından karşılanacak olan “Doğu Karadeniz Bölgesi Turizm Destinasyonlarının Görünürlüğünün ve Erişilebilirliğinin Arttırılması” isimli proje, teknik şartnamesi hazırlanarak ihale aşamasına geldi.
Proje çerçevesinde, yöreye gelen turistlerin gezecekleri mekanları daha rahat bulması ve bölgeye yabancılık çekmemesi için çeşitli alanlara Türkçe ve İngilizce yazılı yönlendirici ve bilgilendirici levhalar asılacak.
Doğu Karadeniz İlleri Hizmet ve Kalkınma Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Trabzon Valisi Recep Kızılcık, projenin bölge turizminin geliştirilmesi noktasında büyük bir eksikliğini dolduracağını ifade ederek, “Bölgenin turizm destinasyonlarının levhalandırılmasıyla turizm alanlarının görünürlüğü ve bu alanlara erişim kolaylaşacak” dedi.
Vali Kızılcık, projenin turizm altyapısının güçlendirilmesi, turistlerde, turizm ve seyahat acentelerinde, işletmeci ve yatırımcılarda bölgenin farklı turizm destinasyonları hakkında farkındalık yaratacağını bildirdi. Vali Kızılcık, şöyle devam etti:
“Projeyle bölgeye gelen turist sayısı ile turistlerin ortalama kalış süresi artacak, bu sayede sürdürülebilir ekonomik ve sosyal gelişme ile bölge kalkınması daha kolay sağlanacak. Turistlerin bölgemize girişinden itibaren bölgedeki turizm varlıklarının görünürlüğü için önemli noktalara değişik ebatlarda Türkçe ve İngilizce metal yönlendirici levhaların konacak. Bunların yanı sıra yöredeki illerimizde belirlenecek alanlara 1 adet LED ekran, 6 adet dijital billboard, 9 adet dokunmatik kiosk yerleştirilecek. Ayrıca 6 adet turizm haritası, tanıtım filmi, bölgeye ait bir internet sitesi, yüzlerce afiş ve binlerce tanıtım broşürü yaptırarak, son zamanlarda üzerinde durulan alternatif turizm ve Doğu Karadeniz imajının oluşturulmasına katkı sağlayacağız. Böylece Doğu Karadeniz, turistlerin aklında bir bütün halinde çok farklı turizm aktivitelerinin gerçekleştirilebileceği bir yer olarak kalacak”
Kızılcık, projenin sözleşmesinin de 4 Temmuz 2011’de imzalanmasının ardından uzmanların katılımıyla bir komisyon oluşturduklarını ifade ederek, komisyonun Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon’da görünürlük ve tanıtım için çalışma programının oluşturulması ve bölge turizm noktalarının belirlenmesi konularında çalışma başlattığını söyledi. Kızılcık, komisyonda, projenin iştirakçisi olan Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü’nden de temsilci bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir