Araç çubuğuna atla

Deprem, Tatilden Vazgeçirtti

Tatilde son dakika rezervasyonlarına alışan Türk halkı, Kurban Bayramı tatiline iki hafta kala art arda meydana gelen terör olaylarıyla sarsıldı. Ardından da Van depremi ile morali iyice bozulan birçok kişi tatilden vazgeçti. Turizmciler bu sene özellikle de yurtdışı turlarda hem döviz kurunun yükselmesi hem de son haftalarda morallerin bozulması nedeniyle beklentilerin altında kaldıklarını söylediler.

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı’nda 100 bine yakın kişi paket turlarla yurtdışına çıkarak rekor kırarken, bu sene turlar acentelerin beklentilerinin çok altında kaldı. Sabah g azetesinden Dilek Taş’ın haberine göre Pronto Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Sarp Özkar, “Rezervasyonların son iki haftada yoğunlaşmasını bekliyorduk. Ancak meydana gelen olaylar moralleri bozdu. İnsanlar TV’lerdeki görüntüleri görüp rezervasyon yaptırmaya çekindi. Biz bile bu dönemde vereceğimiz reklamlara dikkat ettik” diye konuştu.

KISA TATİL DE ETKİLEDİ

Özkar,”Her sene beklentilerimizin üzerine çıkardık. Bu yıl beklentilerimizin yüzde 10 altında kaldık. Depremin yanı sıra döviz kurunda meydana gelen artış, havaların soğuk ve yağmurlu olması ayrıca bayram tatilinin 9 gün olmaması gibi etkenler de bu kararda etkili oldu” diye konuştu. Özkar, bayram tatilinden vazgeçilmesinin bir başka nedeni olarak da, tur bedelinden çok yurtdışında yapılacak yemek gibi ekstra harcamaların kur nedeniyle yükselmesini gösterdi.

Yüzde 20 düşüş var

Anı Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Ramela Avetyan ise “Depremden sonra kimsenin keyfi kalmadı. Geçen yılki Kurban Bayramı’nın yüzde 20 altındayız. Deprem, terör ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan krizlerden insanlar psikolojik olarak etkilendi” dedi.

Eğlenceye ilgi yok

Yurtdışı turları kadar yurtiçinde turlar da etkilendi. Güney bölgelerdeki oteller sanatçılı ve eğleceli programlar hazırlamışlardı. Pronto Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Sarp Özkar, “Antalya ve Ege’ye de beklediğimiz ilgi yok. Kıbrıs turları aha iyi sattı” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir