Araç çubuğuna atla

Crystal Hotels – Kalite Belgeleri

Crystal Hotels CEO su Umman Çetinbas yaptığı açıklamada;

Günümüzde sınırların ortadan kalkması ve globalleşmenin her geçen gün daha çok yaygınlaşması ticarette rekabet şartlarının sertleşmesine neden olmaktadır. Bu durum kuruluşların asıl var oluş sebebi olan müşteri ve buna bağlı olarak müşteri odaklılık kavramını ön plana çıkarmıştır. Kuruluşların müşteri dilek ve şikayetlerine kayıtsız kalmaları günümüz şartlarında mümkün değildir. Ancak uygulamada müşteri şikayet ve isteklerinin kişiden kişiye farklılık göstermesi bu durumun yönetilmesi açısından sıkıntılar doğurmakta ve sistematik bir yaklaşımı zorunlu kılmaktadır. Bu durumun farkında olan Crystal Hotels Grubu olarak geleneksel metotlarla müşteri memnuniyetinin sağlanamayacağının farkındaydık. Konuyla ilgili çalışmalarımız 2010 yılından itibaren başlattık. Gerek kendi uzman kadromuz gerekse dışarıdan konunun uzmanı danışman firma ile çalışmalarımız olgunlaşarak meyvesini vermiş ve yapılan denetim sonucu TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Sertifikasını almaya hak kazanmış bulunuyoruz.
Ayrıca eş zamanlı olarak TS EN ISO 22000 Standardının gereklerini yerine getirmek için çalışmalarımız başlatmıştık. Sürecin sağlıklı işlemesi ve grubumuzun kalitesine katkı sağlayabilmesi için her basamak eksiksiz olarak takip edildi. Bu çalışmalarımızı da başarıyla sonuçlandırarak TS EN ISO 22000 Standardını da kalite güvence belgelerimiz arasına katmış bulunuyoruz. Günde yaklaşık 15000 kişilik yemek çıkartan Crystal Hotels bünyesindeki tesislerimiz bu standartla yiyecek içecek kalitesini ve misafir sağlığını güvence altına almıştır. Gıda güvenliği ile ilgili riskler noktasal olmayıp bütün gıda zincirini kapsamaktadır. Bu nedenle uzman gıda mühendislerimiz tedarikçi firma ziyaretlerinde bulunarak denetim yapmaktadırlar. Ayrıca kendi içimizde kurduğumuz denetim mekanizmasıyla her bir gıda mühendisimiz diğer tesislerimizi rutin olarak denetlemekte ve sağlıklı gıdaların misafirlerimize ulaşmasına katkı sağlamaktadır.

TS ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kurulan tesislerimiz aşağıdaki gibidir;

CRYSTAL DE LUXE RESORT & SPA

CRYSTAL FLORA BEACH RESORT

CRYSTAL FAMILY RESORT & SPA

CRYSTAL PARAISO VERDE RESORT

CRYSTAL ADMIRAL RESORT SUITES & SPA

CRYSTAL SUNRISE QUEEN LUXURY RESORT & SPA

CRYSTAL GREEN BAY RESORT & SPA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir