Araç çubuğuna atla

Corendon Airlines, Her Yolcu İçin İki Ağaç Dikiyor

Son beş yılda global şirketlerin sosyal sorumluluk çalışmalarının yüzde 50′den fazlasını sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik projeler oluşturuyor. Bunun için de dünyanın her yerinde karbon ormanları kurulmasıyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Türkiye bu konuda henüz yolun başında. Diğer yandan atmosfere karbon salınımında da gelişmiş ülkelerle kıyaslanınca bir hayli masum görünüyor. Bakıldığında Türkiye’de üretilen toplam karbon salınımının yüzde 20′sini global ormanlar emiyor. Bazı şirketler karbon ormanlarına yönelik sosyal sorumluluk projeleriyle bu sürece destek veriyorlar.

5 YILDA 1 MİLYON AĞAÇ

Buradan hareketle yola çıkan Hollanda kökenli havayolu şirketi Corendon’un, yolcuları da işin içine kattığı bir sosyal sorumluluk projesi devreye girdi. Corendon Kurucu Ortağı ve Corendon Airlines Genel Müdürü Yıldıray Karaer, yaptıkları hesaplamalara göre Amsterdam- Antalya-Amsterdam uçuşu yapan bir yolcunun karbon salınımının 2 ağaçla sıfırlandığını söylüyor. Şirket buradan hareketle, bilet satış bankolarında fidan satışına başlamış. Bir fidanı 2.5 eurodan satan şirket, yolcularına bunun amacını da anlatınca kısa sürede 100 bin ağaçlık orman kuracak kadar satış yapmış. TEMA Vakfı’yla Türkiye’deki erozyon ve ağaçlandırma ihtiyacı olan yerler tespit edilerek dikime başlanmış. Bu kapsamda Denizli ve Antalya’da köylülerle ağaç dikmeye başladıklarını anlatan Karaer, projenin ilk aşamada 5 yıllık planlandığını ve bu süre sonunda 1 milyon ağaçlık karbon ormanı kurulacağını belirtiyor. Karaer, “1 milyon ağaçla 500 bin yolcunun karbon salınımını sıfırlamış olacağız” diyor.

EROZYONU DA ÖNLÜYOR

Global karbondioksit salınımının her yıl yüzde 6 arttığını ve dünyanın bu konuda daha az zarar görmesi için bu rakamın en az yüzde 2′ye indirilmesi gerektiğini anlatan Karaer şunları söylüyor: “ABD Enerji Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı raporda karbondioksit salınımının şimdiye kadar ki en yüksek değerine ulaştığını açıkladı. Karbondioksit salınımlarından kaynaklanan iklim değişikliği çağımızın en önemli sorunlarından biri. Bu nedenle, bu konuyla ilgili gerekli strateji ve politikaların ivedilikle belirlenmesi yaşamsal bir zorunluluk haline gelmektedir. Corendon üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyor. Burada kuracağımız orman ile sadece karbondioksit salınımını azaltmayı değil, aynı zamanda erozyonu engellemeyi ve ekolojik bir çevre yaratmayı amaçlıyoruz.”

KARBONUN İLACI 5 TÜR

Corendon’un projesinde karbon emisyonunda en etkili beş tür ağaç dikiliyor. Kızılçam, fıstıkçamı, karaselvi, badem ve Toros sediri. TEMA, Corendon ve bölge köylüleri proje kapsamında ağaç dikiminde aktif rol oynuyor. Şu ana kadar 50 köylü projede çalıştı.

KARBON ORMANLARI TÜRKİYE’DE YENİ BÜYÜYOR

Karbon ormanları oluşturulması, global karbon emisyonu için zorunlu bir durum. Türkiye’de karbon ormanları yeni yeni bilinç oluşan bir alan. Bu konuda kapsamlı projelerin yapılmaya başlanması son beş yıldır gündemde. Örneğin Borusan geçen yaz her çalışanı için 7 ağaç, her tır seferi için de bir ağaç dikerek ÇEKÜL’ün 7 Ormanlar projesine katılmıştı. Golden Yatçılık da tatilini yatla yapan müşterilerini rahatlatmak için bir orman kuracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir