Araç çubuğuna atla

Çinli Turistler Japonlara Benzetilmekten Rahatsız

Çinli turizm uzmanı Çince öğretmeni Ayşegül Yılmaz, Çinli turistlerin kendilerinin bazı Uzak Doğu ülke insanlarına benzetilmekten hoşlanmadıklarını söyledi. Türkiye’de genelde çekik gözlü insanlara Japon turist gözü ile bakıldığını belirten Yılmaz, yakından bakıldığında Japon, Güney Kore, Çin, Singapur ve Tayvanlının birbirinden rahat bir şekilde ayırt edilebileceğini ifade etti.

Yılmaz, “Çinli turistler, Türkiye’de tarihi ören yerlerini gezerken birisinin yabancı dilde siz Japon musunuz sorusuna çok şaşırıyor. Çinliler, hep Japonları benzetildikleri için çok şaşırıyorlar. Ülkemiz insanı da her gördüğü çekik gözlü turisti Japon zannediyor. Çinliler kendi ülkeleri ile anılmayı çok seviyor. Tarihi ören yerlerinde sürekli Japon musunuz sorusu Çinlileri üzüyor.” diye konuştu.

SSR Tour Turizm Seyahat Acentesi Korece Turist Rehberi Son Myung Hee, Türklerin her çekik gözlüyü Japon turist görme algısının çok yüksek olduğunu söyledi. Anadolu turuna çıkardıkları Güney Korelilere tarihi ören yerleri ve pazarda alışverişte ‘a Japonlar’ sözünün duyulduğunu belirten Hee, Koreli turistlerin, Türkleri çok sevdiği için genelde Kore Kore diye cevap verdiğini kaydetti. Türklerin tanıştıktan sonra en fazla ilgi duyduğu çekik gözlü ülke insanının Güney Koreliler olduğunu belirten Hee, bunda, Türkiye’nin Kore’ye asker göndermesinin etkisinin çok büyük olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir