Araç çubuğuna atla

Çin Güney Havayolları Pekin-İstanbul Seferlerine Başladı

Guangcou merkezli havayolu şirketi haftada karşılıklı üç sefer gerçekleştirecek. Sincan Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Nur Bekri, hattın açılışı dolayısıyla yaptığı konuşmada, Pekin-Urumçi-İstanbul seferlerinin Sincan ile Türkiye arasındaki turistik ve kültürel temaslar ile ticari bağların pekiştirilmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Sincan’da hava trafiğinin güçlendirilmesinin önemine değinen Nur Bekri, bölgenin ulaşım bakımından kavşak niteliğinin ve ekonomik potansiyelinin açığa çıkmasının kolaylaşacağı görüşünü dile getirdi. Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, seferlerin ekonomi, ticaret, kültür ve turizm gibi pek çok alanda iki ülke arasındaki işbirliği ilişkilerine katkıda bulunacağını ifade etti. Büyükelçi Esenli, Çin’den Türkiye’ye giden turist sayısının bu yıl 100 bini geçmesini beklediklerini kaydetti.

Çin Uluslararası Radyosu’nun konuyla ilgili haberinde, tarihin derinliklerine kadar uzanan Çin-Türkiye dostluk ilişkilerinin uzun bir geçmişe ve canlı ticari bağlara sahip olduğuna işaret edildi. Haberde, Türkiye’de aralarında memleketleri Sincan olanların da bulunduğu Çin asıllı kişilerin sayısının 80 binden fazla olduğu ileri sürüldü. Öte yandan, bu yılın Ocak ile Eylül ayları arasındaki dokuz aylık sürede Türkiye’ye seyahat eden Çinli turistlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak, 72 bini geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir