Araç çubuğuna atla

Çeşme Yüzde 25 Artış Yakaladı

Çeşme Turizm Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel, 2011 yazının Türkiye genelinde turizm sektörünün yüzünü güldürdüğünü söyledi. Öncel, dünyadaki gelişmelerin Türkiye turizmine olumlu yansıdığını, özellikle Mısır ve Tunus için yapılan rezervasyonların Türkiye’ye yönlenmesiyle turist sayısında artış olduğunu ifade etti.
Türkiye genelindeki artışın Çeşme’de de hissedildiğini ifade eden Öncel, 2010 yaz dönemine oranla turizmde yüzde 25’lik artışın kendilerini mutlu ettiğini belirtti ve şöyle konuştu:

“Geçen yılki rakamlara göre, yüzde 25 artış sağladık. Bu sezon Türkiye genelinde turizmde çok iyi noktadaydık, hem kur hem de turist sayısı işletmecileri mutlu etti. Bazı otellerimizin her şey dahil sistemine geçmesiyle, yabancı turlarda ve acente sayısında artış oldu, doluluk oranları arttı. 1 Temmuz-15 Eylül arasında tüm otellerdeki doluluk oranları yüksekti. Hem otelciler hem de esnaf mutlu oldu. Her geçen yıl daha da iyiye gidiyoruz.”

Çeşme’de otel yatırımı için arazi bulmak çok zor
Çeşme’deki yatak sayısının yetersiz olması ve sezonun kısa olması gibi sıkıntılardan bahseden Öncel, “turizm planlaması yapılması” gerektiğini belirterek, Çeşme’de büyük otel ihtiyacı olmasına karşın, yatırımcıların turizm planlaması yokluğu nedeniyle arazi bulamadıklarını kaydetti.
Çeşme için 2,5 aylık turizm sezonunu yeterli görmediklerini anlatan Veysi Öncel, sezonun uzatılabilmesi için termal turizm ile kongre turizmi alanında da çalışma ve planlama yapılması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir