Araç çubuğuna atla

Çanakkale’de 7 bin yıllık kayıp kent bulundu

ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Rüstem Aslan ve arkeolog Fecri Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve desteğiyle Çanakkale merkezine Erenköy Beldesi altındaki Işıldakaltı Tepe Mevkii’nde denizle karanın birleştiği bölümde yüzey araştırması yaptı. Buluntu çanak ve çömleklerin bölgede bir höyüğün olabileceğini işaret etmesi üzerine kayıp kenti aramaya başlayan Doç. Dr. Rüstem Aslan ve ekibi, eylül ayının başından beri sürdürdükleri çalışmalarda önemli bir keşif yaptı. Bulunan çanak çömlek parçaları günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kayıp bir kenti ortaya çıkardı.

Marmaray buluntuları kadar önemli
Çanakkale ve İstanbul boğazlarında günümüzden 6- 7 bin yıl önce döneme ait ilk kez bir buluntu ortaya çıktığına dikkati çeken Doç. Dr. Rüstem Aslan, şunları söyledi:
“Buradan elde edilen çanak çömlek parçalarının daha detaylı tarihlendirilmesi ve yayınlanması konusunda araştırmalarımıza devam edeceğiz. Bir kurtarma kazısı gerekebilir. Bu çalışmalara jeologlar da katılıp konuyu ele alıp farklı açıdan değerlendirerek, Çanakkale ve İstanbul Boğazı’ndaki su seviyesinin iniş ve çıkışlarıyla ilgili bilgileri biraz daha ayrıntılı bir şekilde elde edebilecekler. Buradaki buluntu Marmaray kazılarındaki deniz seviyesinin yaklaşık 7 metre altında keşfedilen M.Ö. 6 bin 300’lere tarihlenen buluntular kadar önemli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir