Araç çubuğuna atla

Büyük Samsun Oteli Tahliye Edilecek

Mülkiyeti İl Özel İdaresi’nde bulunan ve kira bedeli ödenmediği gerekçesiyle 1998 yılından buyana tahliye ve hukuk işlemleri süren Büyük Samsun Oteli’yle ilgili yeni bir karar alındı.

Kuraş A.Ş. tarafından 1998 yılından buyana belirli aralıklarla işletilen Büyük Samsun Oteli’nin durumuyla ilgili İl Genel Meclisi olağanüstü toplandı. Meclis kararıyla basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Karakurt, AK Parti Grup Başkan Veli Dilaver Atlı, MHP Grup Başkan Vekili Muhammet Bektaş, CHP Grup Başkan Vekili İsmet Şahin ile birlikte açıklama yaptı.

Oybirliğiyle otelin tahliyesi konusunda karar alındığını, idareye bu konuda yetki verildiğini belirten Mustafa Karakurt, otelin 1998 yılında Kuraş A.Ş.’ye 15 yıl süreyle kiralandığını, bu kiralama işleminden sonra yıllık 707 bin dolar kira ödenmek üzere kiracının oteli işletmeye başladığını hatırlattı. Geçen zaman içinde mahkemece kiranın 601 bin 812 dolara düşürülmüş olmasına rağmen, idareye bu zamana kadar 364 bin 405 dolar ödendiğini açıklayan Karakurt, “İdare, işletmeci ile mahkemelik olmuş, 22 dava açılmış. Bir kısmı sonuçlanmış bir kısmı devam ediyor. Otel Samsun’un çok önemli bir değeri, İl Özel İdaresi’nin kıymetli bir varlığı. Bununla ilgili elde edeceği gelirlerin halkımızın hizmetine harcaması mümkün iken geçen 13 yıldır herhangi bir tahsilat söz konusu olmadığından çok büyük kayıp meydana geldi. Buna hiçbirimizin tahammül etmesi, seyretmesi mümkün değil. Görüşmeler sonucunda Samsun için hayırlı olmasını dileyerek oybirliği ile otelin tahliye edilmesi kararını aldık. Bundan sonrası idaremize düşen iştir. Meclisimiz kendilerine desteğini ve yetki aktarımı yapmıştır. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir