Araç çubuğuna atla

Budak: Antalya kültür turizmine daha çok önem vermeli

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak Antalya’da kültür turizmine daha fazla önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Antalya’nın sadece kıyalardan ibaret olmadığını ve turizm yanında hayvancılık,tarım ve gıda sektörlerine yapılacak yatırımlarla daha çok kalkınacağını belirten ATSO Başkanı Budak, turizmin bu alanlardaki çalışmalarla desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Turizmin 12 ay sürdürülebilir olması gerektiğini dile getiren Budak, “Bu sadece her şey dahil sistemli tatil anlayışıyla sınırlandırılmamalı. Aynı zamanda kültür turizmine yönelik de yatırımlar yapılması gereli.

Avrupa’da her şey dahil sistemle ilgili yapılan araştırmalara göre özellikle Almanya’da yapılan incelemelerde her şey dahil sistemli bir otelde tatil yapmayı tercih etmeyen bunun yerine kültür turizmini tercih eden yüzde 10 civarında bir kitle olduğu saptanmış. 2016’da Antalya’nın tüm Türkiye’ye raylı sistemle bağlanması gerekiyor. Bu proje hızlandırılmalı. Antalya’nın her sene yüzde 10 civarında büyüyen turizm potansiyeli kültür turizmiyle desteklenmeli. Alternatif turizm dediğimiz 12 ay turizmi sağlayabilmek için öncelikle kültür turizmi anlamında faklı organizasyon ve imkanlar sağlanmalı” açıklamasını yaptı.

Otellerin kapandığı 5- 6 aylık dönemde 300 bin civarında işsizin ortaya çıktığına vurgu yapan Budak, “Turizmini canlandırmak adına, otellerin kongre salonları hariç, kentte bir kongre merkezi yatırımına başlanmalı. Sadece Türkiye’den önemli işadamları, şirket üst düzey yönetici ve CIO’ları değil, tüm dünya için Antalya bir kongre merkezi haline gelebilmeli. Vizyon projelerle kentteki artı kapasiteyi doldurmak gerekir. Turizmde devinim sağlanmalı. Böylece ekonomik ve sosyal büyüme ile istihdam artacaktır” diye konuştu.

Sağlık turizminde de Antalya’nın iklim ve konumu itibariye çok ciddi bir Pazar olduğunu belirten Budak, “Sağlık turizminde başarılı sağlanabilmesi için ise akredite kurumların çoğaltılması, sigorta sisteminin tekrar doğru bir zemine oturtulması ve Avrupa’daki sağlık kuruluşları ile entegrasyonun sağlanabilmesi gerekli. 3’üncü yaş turizmi kapsamında Antalya’da hem rehabilitasyon hizmeti veren hem de konaklama imkanları sağlayabilen merkezler aracılığıyla yaşlı bakımına odaklı merkez kurulmalı”ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir