Araç çubuğuna atla

Bomba Şakasına 20’şer Ay Hapis Cezası

İzmir’de, bir yakınlarını yolcu etmek üzere Adnan Menderes Havalimanı’na gelen Serdar Arslan ve Öztekin Tutar, otopark görevlisine, ‘Bomba ihbarı yapsak polis buraya ne kadar zamanda gelir?

Şu an kalkan uçakta bomba var, ihbar yap” diyerek yaptıkları şaka yüzünden, 20’şer ay 25’er gün hapis cezasına mahkum oldu.

Davaya konu olay İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda geçen yıl meydana geldi. Bir yakınlarını uğurlamaya gelen Serdar Arslan ve Öztekin Tutar, havalimanı otoparkındaki gişe görevlisine özel bir havayolu şirketinin Berlin’e hareket eden uçağını kast ederek, “Bomba ihbarı yapsak polis buraya ne kadar zamanda gelir?

Şu an kalkan uçakta bomba var, ihbar yap” sözleriyle şaka yapınca başları derde girdi. Otopark görevlisi, bu konuşmayı ve Aslan ile Tutar’ın bindikleri aracın plakasını amirlerine bildirdi. Bunun üzerine yetkililer, konuşmalarda adı geçen özel havayolu şirketinin Berlin’e giden uçağıyla temasa geçti. Uçağın Viyana’ya acil iniş yapması sağlandı. Uçaktaki arama kontrollerde herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmadı.

Başlatılan soruşturma kapsamında, Serdar Arslan ve Öztekin Tutar hakkında İzmir 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç uydurma’dan dava açıldı. Geçen 15 Kasım’da sonuçlanan davada, hakim sanıkları önce 2’şer yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra cezalarını 20’şer ay 25’er gün hapse indirdi, hükmün açıklanmasını ise geri bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir