Araç çubuğuna atla

Boeing, Rekora Doğru

Boeing yetkilileri, “Şirketimiz, Endonezya merkezli Lion Air ile toplam değeri 21.7 milyar dolar olan, 201 adet 737 MAX ve 29 adet Yeni Nesil 737-900ER modeli uçağın satışı için anlaşmaya vardı. Toplam dolar değeri ve uçak adedi olarak, Boeing’in tarihinde tek seferde verilen en büyük yolcu uçağı siparişi oldu. Lion Air’in ayrıca, 14 milyar dolar değerinde 150 adet uçak için satın alma opsiyonu bulunuyor” dedi.

Hürriyet Gazetesi`nde yer alan haberde; Avrupalı imalatçı Airbus’ın A320 serisine yeni motor koyarak tasarladığı ‘neo’ modeli, kısa sürede bin adetin üzerinde sipariş alması üzerine Boeing çalışmalarını hızlandırdı. Tasarımda, Boeing imalattaki 737 ailesine yeni motor konulmasına karar verildi. Uçakta, CFM International’ın yeni nesil LEAP 1-B motorları kullanılacak.

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Jim Albaugh, “Lion Air, 2005’te 737-900ER modelinin ilk müşterisi olduğunda bölgesinde liderdi. Asya’da 737 MAX satın alacağını açıklayan ilk şirket olarak, bugün de liderliğini sürdürüyor” dedi. Lion Air’in Başkanı Rusdi Kirana da, “Boeing’in yeni modeli 737 MAX, Lion Air’in geleceği olacak. 737 MAX, yüksek verimliliği ve teknolojisiyle, uçtuğumuz pazarlardaki düşük fiyat ve kaliteli hizmet politikamızda büyük katkı sağlayacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir