Araç çubuğuna atla

Boeing, İlk 787 Dreamliner’i Japon ANA Havayolları’na Teslim Etti

Boeing 787 Dreamliner modeli uçakların ilkinin tesliminde, tören alanına kadar uçağa yürüyerek eşlik eden 500’ün üzerinde Boeing çalışanı, binlerce davetlinin huzurunda, ilk 787 Dreamliner’ı ANA Havayolları’nın yöneticilerine takdim etti.

Boeing’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jim McNerney, “Bugün, dünya havacılık tarihinin önemli bir anına hep birlikte tanıklık ediyoruz. 787 Dreamliner, Boeing’in, 707 modeliyle dünya havayolu ulaşımında jet çağını başlattığı 50 yılı aşkın süredir, ticari havacılıktaki en büyük yeniliği oluşturuyor. ANA Havayolları’na, iş ortaklarımıza ve tüm Boeing çalışanlarına, güçlü bir ekip çalışmasıyla teknolojiyi ve yeteneklerini bir araya getirerek, oyunun kurallarını değiştiren bu uçağı hayata geçirdikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Jim Albaugh, tören sırasında, ANA Havayolları Başkanı ve CEO’su Shinichiro Ito’ya uçağın sembolik anahtarını sundu. Albaugh, “Dünyayı değiştirecek büyük ve cesur işler yaparak; bizden çok sonraları dilden dile anlatılacak, tarih yazacak fırsatları pek sık yakalayamayız. Boeing ve ANA’nın, 21. yüzyılın en yeni uçağını inşa ederek gerçekleştirdikleri şey, işte tam olarak budur” diye konuştu.

Shinichiro Ito ise “İlk Boeing 787’yi teslim almanın mutluluğunu yaşıyoruz. ANA Havayolları, 787 Dreamliner’ın ilk müşterisi olmaktan ve bu teknoloji harikası uçağın geliştirilmesinde Boeing’le yakın çalışmaktan büyük bir gurur duyuyor. Boeing 787 Dreamliner, yolcularımıza eşsiz bir hizmet ve konfor standardı sunmamıza olanak tanırken, ANA’nın uluslarası büyüme planlarında da kilit rol oynayacak” dedi.

Kompozit malzemeden üretilen Boeing 787 Dreamliner, dünyada uzun mesafe uçuşlarını gerçekleştirebilecek, orta büyüklükteki ilk uçak olacak. Böylece havayolu şirketlerine, yolcuların sıklıkla tercih edeceği, direkt uçulabilecek yeni hatlar açma imkanı tanıyacak. Dreamliner, havayolu şirketlerine benzersiz bir yakıt ekonomisi ve düşük işletme maliyeti sunarken, sahip olduğu teknolojilerle de yolculara eşsiz bir uçuş deneyimi yaşatacak.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Pat Shanahan, konuşmasında, “Sizler bugün sektörümüzün efsaneleri arasındaki yerinizi aldınız. Bundan 30 veya 40 yıl sonra, sizin kadar mükemmel başka bir Boeing ekibinin, 787 Dreamliner’ın yeni versiyonu kutlayacağından şüphem yok. Onlar, bizi bugünlere ulaştıran, Boeing’le sektörümüz için güçlü bir gelecek oluşturan sizlerin büyük çabası karşısında, derin saygı ve takdirlerini ifade etmekte zorlanacak” dedi.

Boeing Ticari Uçaklar Başkan Yardımcısı ve 787 Programı Genel Müdürü Scott Fancher da, “Gösterdiğiniz bağlılık, adanmışlık ve tutkudan büyük bir heyacan duydum. Bugün burada kutladığımız başarı olağanüstü bir iş ve uzun yıllar boyu unutulmayacak” diye konuştu.

Boeing ve ANA Havayolları, uçağın sözleşmeli teslimatını 25 Eylül 2011 Pazar günü tamamladı. ANA’nın uçağı, 27 Eylül Salı sabahı yerel saatle 06:35’te (TSİ 16:35), Paine Field’dan Tokyo Haneda Havaalanı’na uçtu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir