Araç çubuğuna atla

Bayraktar’ın, Florida’daki otel ve liman projesi onaylandı

Türk işadamı Mehmet Bayraktar’ın Florida’da 2001’den beri gerçekleştirmeyi planladığı lüks otel ve mega yat limanından oluşan 500 milyon dolarlık yatırımı, beklediği onayı aldı

New York edinilen bilgilere göre Miami yakınlarındaki Island Gardes projesine bir kumarhane eklenmesi de gündemde. Miami’deki il meclis komisyon toplantısında 4’e karşı 1 oy ile onay olan projenin bulunduğu ada üzerinde ticari yatırım yapılması önündeki engeller de kalkmış oldu. Bayraktar’ın ortak olduğu Flagstone şirketi adına lobi yapan Brian May, yaptığı açıklamada 2012’de temel atacaklarını duyurdu. Projede ilk etapta mega bir yat limanı yapılması planlanıyor.

Projeye kumarhane eklenmesinin henüz plan dahilinde olmadığını ifade eden May, şu anda böyle bir niyet olmadığını, kumarhane için de izinlerinin bulunmadığının altını çizdi. Ancak yatırımcı Bayraktar ile bu konunun önümüzdeki günlerde konuşulacağı belirtti. Daha önce kamuoyuna tanıtılan ve Genting Group’un tarafından bölgede inşaa edilecek 3 milyar dolarlık resort projesinde yasal olmamasına rağmen bir adet kumarhanenin de olduğu biliniyor. Eğer yatırımcılar Florida’daki kanunu değiştirmeyi başarabilirlerse, kumar oynatma iznini gelecek yasama döneminde almayı umut ediyor.

Eğer Genting Group projesi için kumarhane izni alıp faaliyete geçirebilirse, Bayraktar’ın projesi daha da değer kazanacak. Bayraktar, projeye kumarhane eklerse Genting Group’un kumarhanesi ile birlikte Miami il meclis komisyonunun onayına konu olacak. Flagstone tarafından Miami’nin Island Gardens bölgesine yapılacak lüks otel, mega yat limanı kompleksi, ilk kez 2001 yılında onaylanmış, Miami il meclis üyeleri 2004 yılında arazinin Bayraktar’ın şirketine kiralanmasına izin vermişti. Daha sonra bölgede yaşayanların açtığı davalarla uğraşmak zorunda kalan Bayraktar, bir türlü temeli atamamıştı.

Eylül 2010’da Miami İl Meclisi yeni bir anlaşma ve inşaat süresi konusunda fikir birliğine varmış, Florida Eyalet Meclisi de geçtiğimiz Ağustos ayında projeyi onaylamıştı.

Tartışmanın çıkış nedeni de, Flagstone’a kiralanan Island Gardens bölgesinin 1949 yılında Miami şehrine kamu kullanımına sunulmak üzere devredilmesi gerekçe gösteriliyor. Bölgeye yapılacak ticari yatırımlarda da Florida Eyalet Meclisi’nin onayı gerekiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir