Araç çubuğuna atla

Avrupa’nın En Çok Turist Kaybeden Destinasyonu İstanbul Oldu

İstanbul turist kaybı konusundan Avrupa rekoru kırarken 2016 yılının ilk 4 ayı verilerine göre de son 5 yılın en kötü performansını gösterdi

Turizm sektöründe tüm gözler Antalya’daki turist kaybına çevrilmişken İstanbul’da da ciddi oranda turist kaybı söz konusu. 2016 yılında yüzde 32 turist kaybı yaşayan İstanbul bu sebeple Avrupa’da en yüksek düşüşü yaşayan destinasyon olarak rekor kırdı.

STR verilerine göre, İstanbul’da Nisan ayında otellerin doluluk oranı yüzde 32 azalarak yüzde 50.3’e kadar geriledi. İstanbul’daki bu düşüş günlük oda bedellerinin bir önceki yıla göre uüzde 11,8 ucuzlamasına rağmen meydana geldi.

Rakamlara göre İstanbul’da oda başına elde edilen gelir de yüzde 40 gerileyerek 57.7 Euro’ya düştü. Bu performans 2016 yılının ilk 4 ayına doluluk oranlarındaki yüzde 15 gerilemeyle yüzde 49.8’lik sonuç olarak yansıdı.

Verileri değerlendiren TUROB Başkanı Timur Bayındır’a göre, söz konusu verilerde Mayıs ayı için de ufak bir iyileşme olsa bile çok bir değişiklik olmayacağını, İstanbul’un da en az Antalya kadar darbe aldığını ve bu durumun gözlerden kaçmaması gerektiğini söyledi.

Bayındır, 2016 yılı Ocak – Mayıs ayları arasında İstanbul’a gelen yabancı sayısının da yıllık bazda yüzde 19 azaldığını, Mayıs ayında ise gerilemenin yüzde 26.5 olduğunu söyledi ve bu rakamlara göre İstanbul’un son 5 yılın en kötü performansını gösterdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir