Araç çubuğuna atla

Avrupa, Krizde Rotayı Turizme Çevirdi

Dünya genelinde yayılma eğiliminde olan ekonomik kriz, ekonomideki önceliklerin de değişmesini beraberinde getiriyor. Ekonomik krizin derinleşmeye yüz tuttuğu Avrupa’da, turizm daha da önem kazanmaya başladı.

Turizmgazetesi.com’un edindiği bilgilere göre, geçtiğimiz hafta Polonya’nın Krakau kentinde toplanan Avrupa Turizm Platformu’nda bir araya gelen 35 Avrupa ülkesinin ulusal turizm örgüt temsilcileri Avrupa’nın turizmdeki konumu ve geleceğini masaya yatırdı. 10. Avrupa Turizm Platformu kapsamında 7 Ekim Cuma günü ise Avrupa Turizm Komisyonu (ETC), Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile turizmin geliştirilmesi yönünde bir anlaşma imzaladı.

Avrupa’nın turizm destiansyonu olarak daha da güçlendirilmesi ve başta denizaşırı ülkeler, özellikle de gelişmekte olan ülkeler olmak üzere dünya genelinde daha etkin tanıtılıp pazarlanmasını öngören anlaşma, turizmin geliştirilmesi ile ilgili olarak araştırma çalışmalarının da arttırılmasını içeriyor.

Avrupa online pazarlanacak
Anlaşmaya göre, “Avrupa – asla bitmeyen bir yolculuk” sloganı ile turizm destiansyonu olarak pazarlanacak olan Avrupa, en önemli pazarlama kanalı olarak klasik kanalların yerine online seyahat kanalını kullanacak. Buna göre, visiteurope.com sitesi en önemli tanıtım ve pazarlama kanalı olacak.

Avrupa Turizm Platformu’nda konuşan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Antonio Tayani, Avrupa’nın dünyada sürdürülebilir ve kaliteli turizm bölgeleri arasında en fazla çeşitliliğe sahip bölge olduğunu söyledi.

ETC Başkanı Petra Hedorfer ise AB Komisyonu ile imzaladıkları anlaşmanın, turizmin ekonomik ve kültürel önemini bariz bir biçimde ortaya koymasının yanında, yeni gelişmekte olan pazarlarda Avrupa’nın destinasyon olarak tanıtım ve pazarlanmasının önem ve gerekliliğine de vurgu yaptığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir