Araç çubuğuna atla

Atlasjet, 1.1 Milyar Doları Gözden Çıkardı

Atlasjet Havayolları, Dubai Air Show’da 15 adet CS300 tipi bölgesel uçak almak üzere iyi niyet anlaşması imzaladı.

Toplam 1 milyar 180 milyon dolarlık kontratta uçakların teslimatı 2016’da planlanıyor. Kanadalı imalatçı Bombardier, ‘C Series’ olarak adlandırılan yeni nesil bölgesel uçak ailesinde koltuk kapasitesi 100 ila 150 arasında değişiyor. CS100 ve CS300 tipi iki farklı modele sahip bölgesel uçak ailesi, rakiplerine göre yüzde 20 daha düşük koltuk maliyeti sunmayı hedefliyor.

Hem tarifeli, hem charter uçacak

Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, henüz tasarım aşamasında olan bir uçağa sipariş verdiklerine dikkat çekti. Ersoy, ‘2016’dan itibaren teslim almaya başlayacağımız CS300 serisinin koltuk kapasitesi 145 ila 150 arasında değişecek. Uçakları iç hat ve bölgesel uçuşlarımızın yanı sıra Antalya’da charter olarak adlandırılan tur operatörlerinin yaptığı tarifesiz seferlerde de kullanmayı planlıyoruz. İstenildiği an kabin konfigrasyonu değiştirilebilen uçaklar, sadece yaz sezonunda değil, 12 ay boyunca tur operatörlerinin kullanımına sunulacak’ diye konuştu.

Anlaşmanın 10 uçaklık bölümünü kesin siparişler oluyor. Atlasjet isterse 5 CS300 opsiyonunu da kesin siparişe çevirebilecek. Kanadalı imalatçı, ekonomik kriz sonrasında yeni uçak projesini 2008’de yeniden başlatmıştı. Düşük yakıt sarfiyatı sağlayan Pratt&Whitney’in PW1000G tipi motorlarına kullanacak uçak serisi, hafif metal alaşımlardan oluşan gövdesi ve kompozit kanatları ile yakıt tasarrufu sağlaması ön görülüyor. Tasarım çalışmaları biten uçağın 2012’de ilk uçuşunu yapması, havayollarına teslimat için 2013 sonu hedefliyor. Ancak projede rüzgar testlerinin yeni tamamlanması nedeniyle teslimatlarda sarkma yaşanması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir